V týchto dňoch sme spomínali na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. Venovali sme im tichú spomienku, položili kvety na hrob, či zapálili sviečku. Žiaci 2. B sa na hodine Vlastivedy porozprávali o „Sviatku všetkých svätých“ a „Pamiatke zosnulých“, vysvetlili si význam týchto dní.
Čoraz častejšie sa okolo nás rozpráva o sviatku „Halloween“. V Amerike snáď neexistuje človek, ktorému by tento deň nič nehovoril. Patrí totiž k najpopulárnejším sviatkom a takisto vo Veľkej Británii sa teší veľkej obľube. Deti sa prezliekajú do kostýmov, neraz sú riadne strašidelné, ale len máloktoré dnes vie, odkiaľ pochádza tento sviatok.
História Halloweenu siaha až k dávnovekým Keltom. Vtedy sa rok delil na dve obdobia – obdobie hojnosti a obdobie zimy a hladu. V novembri pre nich začínala doba temna, zásoby potraviny sa rýchlo míňali a ľudia v prvý novembrový deň uctievali svojho Boha Mŕtvych – Anwinna. Ľudia verili, že v tú noc sa domov vracali duše zomretých a vyhľadávali tak pomoc príbuzných, aby im pomohli prekročiť onú hranicu do Zeme Mŕtvych. Ľudia začali vyrábať svietidlá z vydlabanej repy, aby duchom posvietili na cestu. Sami sa prezliekali do starých handár a maľovali si tváre, aby sa sami uchránili pred zlými duchmi.
V dnešnej dobe si ľudia zdobia domy, vyrábajú tekvicové svietidlá a pečú tekvicové koláče. Deti sa tešia, ako sa prezlečú za strašidlá a budú chodiť od domu do domu s krátkou vetou – trick or treat (trik alebo dobrotu). V prípade, že majiteľ domu povie trik, vám strašidlá musia niečo predviesť, napr. stoj na hlave a pod. Dotyčný majiteľ domu ich väčšinou tiež obdaruje sladkosťami a ovocím.
Deň 28.11.2015 sa aj v našej triede niesol v strašidelnom duchu. Žiaci sa premenili na rôzne strašidlá, ježibaby, duchov, kostry, či upírov a celé vyučovanie prebiehalo v strašidelnom duchu. V poobedňajších hodinách v ŠKD s pani vychovávateľkou V. Lenkovou si pripravili Halloweensku hostinu, kde sa pohostili, zaspievali a zatancovali si.
Mgr. Martina Sekerčáková
Do galérie Halloween v 2.B boli pridané fotografie.