25.- 26. mája 2026 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie do Osvienčimu. Navštívili koncentračné tábory Auschwitz a Birkenau – miesta, ktoré navždy budú pripomínať temné stránky ľudskej histórie v čase 2. svetovej vojny.
Cieľom exkurzie bolo priblížiť žiakom udalosti z obdobia II. svetovej vojny, konkrétne miesto, kam deportovali obyvateľov prevažne židovskej národnosti, miesto, ktoré sa stalo svedkom toho najohavnejšieho ľudského správania.
Počas návštevy si žiaci prehliadli autentické objekty, fotografie a exponáty, dozvedeli sa prostredníctvom príbehov o osudoch mnohých v tábore aj tých, ktorí prežili alebo tých, ktorí stratili často všetkých svojich blízkych.
Druhý deň exkurzie bol venovaný prehliadke Krakova so sprievodcom. Žiaci sa dozvedeli viac o živote židovského obyvateľstva v Krakove - spoznali Kazimierz a históriu bývalého hlavného mesta - hrad Wawel a historické centrum mesta.
Osvienčim nie je len miestom spomienky, ale aj výstrahou pre nás všetkých, aby sme nedopustili, aby sa podobné udalosti opakovali.
To, čo videli a počuli počas prehliadky na nich hlboko zapôsobilo. Svedčia o tom ich výpovede, ktoré napísali v úvahe po exkurzii:
„Cítila som hlboký smútok, ale aj hnev nad tým, čoho je ľudstvo schopné. Zároveň som cítila veľký rešpekt k tým, ktorí nezabúdajú a šíria tie príbehy ďalej."
„Zaskočili ma miestnosti s topánkami, okuliarmi, kuframi, lebo som si uvedomil, že každá tá vec patrila človeku, ktorý možno neprežil.“
„Pre mňa bolo najsmutnejšie pozerať videá väzňov pred vojnou, kde boli šťastní s rodinou...“
„Cítil som smútok a rešpekt.“
„Napriek tomu, ako to tam vyzerá, som rád, že som to videl. Je to zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem.“
„Neuveriteľné ticho, nikto nekričal ani sa nesmial...“
„Smútok a hnev, cítil som veľkú nespravodlivosť.“
„Som rád, že som sa nenarodil v tej dobe...“
Mgr. Valéria Bačová