Ľudstvo neustále kráča dopredu. Rozvoj nových technológií vyžaduje pripravenú mladú generáciu, ktorá dokáže rozmýšľať v medziach XXI. storočia.
Tradičné vyučovanie, kde učiteľ vysvetľuje, rozpráva, ukazuje, dokazuje, diktuje, cvičí, pýta sa, požaduje, skúša a hodnotí a žiak počúva, pozoruje, pamätá si, vykonáva, odpovedá, je v súčasnosti podrobované kritike. Moderná škola využíva nové trendy výučby, ktoré aktivizujú a zainteresujú žiaka. Aplikácia nových, netradičných trendov si vyžaduje erudovaného učiteľa, schopného pohotovo reagovať na požiadavky súčasnej doby.
Školám sa otvorili nové možnosti a sprístupnili nové trendy a koncepcie – montessoriovské, waldorfské, freinetovské, odenwaldské školy, jenský plán, daltonský plán, integrované tematické vyučovanie, CLIL a iné pedagogické postupy a metódy, ktoré je dobré poznať a z každej využiť to, čo je vhodné pre našich žiakov.
Aj na našej škole sa novým trendom vo výučbe venuje veľká pozornosť s podporou vedenia školy, ktoré umožňuje učiteľom neustále sa vzdelávať a dopĺňať tradičné vyučovanie novými postupmi a metódami.
Veľmi dobré skúsenosti máme s projektovým vyučovaním, ktoré nám pomáha všestranne zvyšovať nadanie a talent žiakov. Hlavným zdrojom nadobúdania a rozvíjania vedomostí a zručností v projektovom vyučovaní je riešenie projektov, pri ktorom prevláda samostatná práca žiakov, výmena názorov, spracovávanie podkladov, žiaci navrhujú alternatívu a učiteľ pôsobí ako konzultant. Každý žiak tu má možnosť preukázať svoje zručnosti, uplatniť svoje vedomosti, naučiť sa kooperovať, organizovať a plánovať svoju prácu. Projektové vyučovanie je možné aplikovať v každom predmete. Výhodou projektového vyučovania je, že práca žiakov je orientovaná na riešenie praktických úloh, pričom vychádza zo záujmu žiaka, ktorý svoje schopnosti môže naplno rozvinúť. Vyučovanie je voľnejšie, vytvorený je dostatočný priestor pre diskusiu, spoluprácu, konzultácie a odbúrava sa stres. Veľkým hnacím motorom projektového vyučovania je radosť žiaka z autentického poznania, vlastného originálneho postupu, objavovania, pretože poznatky sú vtedy trvalejšie, ak na ne príde žiak sám. Učenie uľahčíme tým, že umožníme žiakom rôznymi pohľadmi a postupmi dopracovať sa k podstate problému. Prostredníctvom projektového vyučovania sa z učiteľa a žiaka stavajú partneri, ktorí dokážu nadviazať užší kontakt. Veľmi dobre sa dá projektové vyučovanie dopĺňať inými metódami.
Projektové vyučovanie aplikujeme už od prvého ročníka hlavne v matematike a prvouke. V matematike v projekte Bankár, ktorý sme realizovali na viacerých vyučovacích hodinách, žiaci hravou formou spoznávali euromince a eurobankovky, učili sa šetriť aj s rozvahou nakupovať v internetovej predajni. Projektové vyučovanie bolo doplnené metódou CLIL, keď žiaci po anglicky vedeli pomenovať sumy vo svojich peňaženkách, vedeli si po anglicky vypýtať tovar. V ďalšom projekte Rodinky žiaci určovali, či trojčíslie môže tvoriť sčítaciu a odčítaciu rodinku a postupne rodinky tvorili a počítali po anglicky. V prvouke sme realizovali projekt Týždeň zdravej výživy – žiaci sa učili o správnom a zdravom životnom štýle, hygiene, časti tela vedeli pomenovať po anglicky. V slovenskom jazyku sme realizovali projekt Trampoty Jožka Štoplíka – žiaci zostavovali slová zo slabík, tvorili vety a postupne aj príbeh a ďalšie projekty – Rybári, Gomko zamerané na hravú matematiku.
Príprava projektu je pre učiteľa náročnejšia na čas, ale jeho úsilie zvykne byť zúročené radosťou žiakov z učenia.
PaedDr. Tatiana Baranová