KA101 Vzdelávanie - naša priorita
Bodka za projektom
Už v júli 2019 sa našej škole podarilo získať grant na realizáciu projektu pod názvom „Vzdelávanie naša priorita“ v rámci programu Erasmus+. Projekt bol zameraný na vzdelávanie našich učiteľov, ktorí absolvovali rôzne vzdelávacie pobyty, o ktorých sme Vás už v minulosti informovali prostredníctvom školskej webovej stránky. Za bodkou nášho projektu sme si, kvôli pandémii ochorenia covid 19, museli počkať viac než rok. Hovorí sa, že trpezlivosť ruže prináša a v našom prípade to platí doslovne. Študijný pobyt, ktorý sme si zvolili mal názov „Teaching environmental topics to learners from disadvataged backrounds“ – v preklade to znamená „Vyučovanie environmentálnych tém žiakov zo znevýhodneného prostredia“. Miesto, kde sme našu vzdelávaciu mobilitu absolvovali, sa nachádza v časti Európy v Atlantickom oceáne a je to ostrov, ktorému sa hovorí ostrov večnej jari.
Takže aj v októbri sme si tam naplno vychutnali vôňu ruží. Tenerife je najväčším z Kanárskych ostrovov, ktoré patria Španielsku. Ale to všetko si môžete prečítať na webe, alebo v rôznych knižných publikáciách. V tomto príspevku sa chceme s Vami aspoň v krátkosti podeliť o naše zážitky, skúsenosti a vedomosti, ktoré sme si zo študijného pobytu priniesli. Prečo sme si vybrali práve takýto druh kurzu? V základných školách je možné napĺňať témy a ciele environmentálnej výchovy v obsahu vzdelávania školských vzdelávacích programov tak, že je zdôraznený environmentálny charakter predmetu.
V praxi to väčšinou vyzerá tak, že environmentálna téma nám pretína iné predmety a venujeme sa jej len zopár hodín na každom predmete, z väčšej časti len z teoretického hľadiska. Vraví sa , že prax bez teórie je slepá a teória bez praxe je iba intelektuálna hra, preto by sme aj my v našej škole chceli praktické environmentálne aktivity realizovať častejšie a „ostrozrakejšie“ prepájať intelektuálne hry s priamou činnosťou, napríklad aj na hodinách cudzích jazykov ako súčasť projektového vyučovania. V niektorých triedach a na chodbách sme už zahájili vysádzanie a množenie rastlinky, ktorá nám vytvára zdravší vzduch a zároveň sme si rozšírili aj slovnú zásobu z angličtiny v tejto téme. Je to rastlina, ktorej sa hovorí mexický eukalyptus, kubánske oregano alebo aj „nádchovník“. Latinský názov rastliny je Plectranthus amboinicus. Na Tenerife rastie celoročne v záhradách a parkoch a jej aróma je obrovským benefitom nielen pre vzduch, ale pôsobí aj ako odpudzovač otravného hmyzu. Týmto sme zahájili prvý krôčik od teórie k praxi. Veríme, že keď sa situácia s pandémiou zlepší, budeme môcť tieto naše krôčiky pospájať do dlhej zelenej aleje.
Školiaci tím vzdelávacej agentúry EDUPLUS odviedol fantastickú prácu a my sa v budúcnosti ak to situácia dovolí, veľmi radi s našimi skúsenosťami podelíme.
Mgr. Janka Rohaľová , Mgr. Soňa Sosenková
Správa o mobilite
V dňoch 27.10. – 2.11.2019 som sa vďaka projektu Erasmus+ KA1 zúčastnila v školiacom stredisku MEIO Alcanede v Portugalsku kurzu – Využitie moderných technológii vo vyučovaní a medzinárodných projektoch.
Tento sedemdenný kurz bol zameraný hlavne na rozvoj odborných zručností v oblasti využívania moderných digitálnych technológii vo výchovno-vzdelávacom procese, ako aj v medzinárodných projektoch.
Kurz viedli českí lektori Václav Fišer a Zdeněk Heteš, takže bol v českom jazyku. Pretože prebiehal v Portugalsku, tak mi umožnil zlepšiť sa aj v komunikácii v anglickom jazyku.
Program kurzu bol zameraný na:
- zdieľané dokumenty, ich výhody a nevýhody, praktické ukážky vo výučbe
- práca s online textovými dokumentami, zameraná na spoluprácu v tíme využitie cloudových služieb, zdieľanie malých a veľkých súborov zdieľanými so žiakmi, kolegami
- práca s online tabuľkovým editorom, tvorba výukových materiálov zameraná na spoluprácu v tíme
- formuláre - tvorba dotazníkov, ich využitie
- využitie webových služieb a aplikácií v projektoch a výučbe
- tvorba online prezentácií (Prezi, Emaze)
- Etwinning - medzinárodná platforma pre spoluprácu medzi školami EU
- Etwinning - Twinspacces, hľadanie partnerov a spôsoby spolupráce
- video a digitálne fotografie, úvod do problematiky, možnosti využitia vo výuke a projektoch
- tvorba koláží, slideshow, fotogalérie, komiksov
- outdoorová aktivita s tabletami, využitie dotykových technológii v teréne
V rámci outdorových aktivít sme navštívili krásne, zaujímavé a na históriu bohaté miesta Portugalska. Zaujímavá bola návšteva Lisabonu. Pre mňa, učiteľku dejepisu bola inšpiratívna prehliadka pamätihodnosti mesta, hlavne pamätníka Padraodos Descobrimentos venovanému „zlatému veku“ portugalských objavov v 15.-16. storočí a návšteva národného parku, kde sú najlepšie zachovalé stopy dinosaurov v Európe. Všetky získané fotografie som spracovala do prezentácií. Tieto prezentácie som už využila vo výučbe pri sprostredkovaní nového učiva v 7. ročníku – zámorské objavné plavby a v 6. ročníku – prehistorické obdobie.
Kurz mi umožnil spoznať nielen históriu, ale aj školský systém, tradície a gastronómiu tejto krajiny.
Vďaka mobilite som si zlepšila svoje zručnosti v používaní nástrojov informačných a komunikačných technológií, získala som informácie o rôznych aktuálnych internetových programoch, ktoré sa dajú využiť vo vyučovaní a naučila som sa používať celý rad bezplatných aplikácií pre vzdelávacie účely. Zároveň som nadviazala spoluprácu potrebnú na tvorbu ďalších medzinárodných projektov.
Mgr. Valéria Bačová
Projekt Erasmus+ v ZŠ na Wolkerovej ulici alebo Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom
Priznám sa, že až donedávna som si vystačil s ruštinou, ktorú sme sa poctivo učili na základnej, strednej ale i na vysokej škole. Aj preto mi je čudné, že dnešní mladí ľudia ruštine nerozumejú, dokonca mnohí nevedia čitať azbuku. Napriek tomu, že moja znalosť tohto jazyka nie je dokonalá, počas letných dovoleniek v Turecku som sa vždy dorozumel.
Problém samozrejme nemám ani s češtinou, je to vlastne naša druhá materinská reč, za tie roky spoločného štátu sme ju zvládli na veľmi dobrej úrovni a dodnes ani veľmi nerozlišujem, či je text v slovenčine alebo v češtine.
V Poľsku sa pri bežných nákupoch či víkendových prechádzkach po Krynici dokážem dohovoriť poľštinou, ktorá nám je takisto veľmi blízka okrem iného i preto, že sme ako deti často sledovali poľské televízne stanice, kde bolo omnoho viac „západných“ filmov (dabovaných iba jedným hercom).
Na strednej škole som sa okrem ruštiny učil štyri roky aj francúzštinu. Bavila ma a dokonca som zvládal aj základnú, bežnú komunikáciu, keď sme boli na päťdňovom poznávacom zájazde v Paríži pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Problém s týmto jazykom je, že sa s ním človek ťažko dorozumie, ak samozrejme, necestuje do Francúzska, alebo do iných francúzsky hovoriacich krajín. A keďže som ho vôbec nepoužíval, zabudol som takmer všetko a v hlave mi ostali iba úplné základy.
Pred pár rokmi som dostal od svojej dcéry dar - krásnu dovolenku pri mori v luxusnom hoteli. Bola to moja prvá all inclusive dovolenka a veľmi som sa na ňu tešil. Veril som, že sa so svojou ruštinou, či francúzštinou dorozumiem. Po príchode do hotela som zistil, že bez znalosti angličtiny alebo nemčiny to nepôjde. Dovolenku som si užil, avšak po návrate z nej som si povedal, že sa začnem učiť aspoň jeden z týchto dvoch svetových jazykov a vybral som si angličtinu.
Ďalšou motiváciou mi bolo aj to, že pracujem v základnej škole a keďže znalosť angličtiny je dnes pre mladých ľudí takmer samozrejmá, chcel som kráčať s dobou aj ja. V škole robíme rôzne projekty s anglicky hovoriacimi lektormi, naši žiaci si píšu so žiakmi z celého sveta a navštevujú zahraničie i v rámci projektov Erasmus+. Na jednom takom stretnutí v talianskej Catanii som sa len utvrdil v tom, že bez angličtiny to dnes nejde.
Priznám sa, že štúdium cudzieho jazyka je v mojom veku (povedzme v stredných rokoch) omnoho ťažšie. Vyžaduje to disciplínu a výdrž. Čo najčastejší kontakt s jazykom, samoštúdium, čítanie, rozprávanie... Nové slovíčka idú do hlavy ťažko a je potrebné ich často opakovať. Napriek tomu som sa nevzdal, aj keď sú obdobia, kedy by som s tým najradšej prestal. A vtedy príde na rad opäť motivácia. Je príjemné, keď sa na dovolenke alebo nejakých krátkych cestach do zahraničia dokážete dorozumieť, vypýtať si kávu, opýtať sa na cestu...
Veľkou motiváciou bol pre mňa i jazykový kurz, ktorého som sa v čase od 15.07.2019 do 26.07.2019 zúčastnil v rámci projektu Erasmus+ na Malte. Kurz nám začínal o deviatej v medzinárodnej jazykovej škole ESE v centre Saint Julian´s – nesmierne živej a rušnej časti Malty, ktorá je známa jazykovými kurzmi pre študentov i dospelých z celého sveta. Po úvodnom zhromaždení nás rozdelili do skupín podľa testov, ktoré sme vyplnili niekoľko týždňov vopred. V skupine nás bolo 8 učiteľov zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Nemecka. Začínali sme denne o 09,00 hod, a končili o 14,30 hod. Medzitým sme mali jednu tridsaťminútovú a jednu štyridsaťpäťminútovú prestávku. Našou lektorkou bola učiteľka angličtiny z Maďarska pani Ildikó. Každý deň boli pripravené základné témy, ku ktorým sme počúvali a pozerali videá a riešili cvičenia v pracovných listoch. Medzi sebou sme smeli rozpávať iba anglicky, takže aj s kolegom zo Slovenska som často rozprával týmto jazykom. Súčasťou našej práce boli i krátke domáce úlohy. V priestoroch školy bola recepcia, kde pracovali mladí ľudia a boli ochotní splniť všetky naše požiadavky a prosby. Organizovali výlety, tlačili maily, radili a usmerňovali.
Okrem kurzu bol nesmiernou školou i každodenný kontakt s domácimi, ktorí rozprávajú maltsky a anglicky. V popoludňajších hodinách sme veľa cestovali za krásami a pamiatkami Malty, takže sme sa rozprávaniu nevyhli. Malta má pomerne dobrú verejnú dopravu. Za zvýhodnený 7 dňový cestovný lístok sme cestovali zelenými, dobre klimatizovanými autobusmi takmer po celej krajine. Keďže Malta je veľmi malá, za krátku dobu ste v ktorejkoľvek jej časti. Autobusy premávajú často, aj keď nie vždy spoľahlivo. Čas pre Malťanov nie je taký dôležitý ako pre nás. Doprava je chaotická, jazdí sa po ľavej strane. Vyznať sa v spleti úzkych uličiek je pre turistu dosť náročné. Autobusové zastávky nie sú v cestovnom poriadku vyznačené a názvy sú písané maltsky, takže sme sa orientovali podľa GPS v mobile, alebo sme sa jednoducho opýtali spolucestujúcich.
Čo sa týka počasia, Malta má väčšinu dní v roku slnečnú. V čase leta sú tam teploty nad 30 stupňov a obloha je takmer vždy jasná. Hlavným mestom je Valletta, ktorú sme navštívili niekoľkokrát. Je to nádherné mesto, v ktorom na každom kroku (ako i všade inde na Malte) dýcha história. Najväčší zážitok mám z obrazov Caravaggia v Katedrále sv. Jána, ale milovali sme i posedenia v nespočetnom množstve kaviarničiek a reštaurácií. Úžasným zážitkom bola i návšteva stredovekého mesta Mdina, ktorá bola kedysi hlavným mestom Malty, pozostatkov megalitických chrámov v Hagar Qim, prekrásne výhľady na prístav rybárskych lodí v dedinke Marsaxlokk.....
Ľudia na Malte sú veľmi milí, ústretoví, radi sa rozprávajú a ochotne pomôžu. Keďže ich angličtina je často zmesou angličtiny a maltštiny, vašu úroveň jazyka neriešia. Snažia sa porozumieť a pomôcť. A tak človek stráca zábrany komunikovať. Odvahu som nachádzal i v počúvaní komunikácie študentov z rôznych kútov sveta. Vystačia si s bežnou slovnou zásobou, chyby v grmatike pre nich nie sú podstatné a dokážu sa tak rozprávať na akúkoľvek tému.
Ak by som mal na záver povedať, čo mi tento kurz dal, tak okrem spoznávania nesmierne krásnej krajiny a fantastických kultúrnych pamiatok to bolo hlavne odbúranie strachu z rozprávania v cudzom jazyku. Zistil som, že aj iní ľudia robia chyby, ale vďaka kolegom v kurze ale i ľuďom v hoteli, v reštauráciách a vlastne kdekoľvek na Malte som si uvedomil, že bez toho to nejde. Človek musí naozaj veľa rozprávať a veľa počúvať, aby nejaký cudzí jazyk zvládol. Za túto skúsenosť chcem poďakovať Mgr. Soni Sosenkovej, kolegyni, ktorá je gestorom projektov Erasmus+ v našej škole.
Mgr. Jozef Dunčák