2. nadnárodné stretnutie Erasmus+ projektu Spielend neues lernen
V dňoch od 30.09.2019 – 03.10.2019 sa v ZŠ Wolkerovej stretli školskí koordinátori Erasmus+ projektu Spielend neues lernen, ktorý sa chýli ku svojmu koncu. Počas dvoch rokov žiaci všetkých partnerských škôl usilovne pracovali na projektových úlohách, stretávali sa online ako aj na výmenných pobytoch. Úlohou nadnárodného stretnutia v Bardejove bolo zhodnotiť celú prácu žiakov a učiteľov ako aj dohodnúť ďalšiu disemináciu projektu.
Pekným zvykom býva, že hosťujúca škola predstaví partnerom nielen svoju školu, ale aj mesto a kraj. V pondelok 30.09.2019 celá delegácia bola prijatá na mestskom úrade Mgr. Evou Kučovou , členkou Odboru občianskych záležitostí. Po tomto oficiálnom prijatí sa učitelia partnerských škôl vybrali na prehliadku mesta. Navštívili Baziliku svätého Egídia, radnicu. V popoludňajších hodinách si prehliadli Bardejovské Kúpele a vďaka pani Ing. Tamare Šatankovej mali možnosť ochutnať liečivé pramene na kolonáde, ako aj prezrieť si muzeálnu izbu princeznej Sisi. Za tento ústretový krok jej touto cestou chceme poďakovať. V utorok 01.10.2019 sme zorganizovali pre našich partnerov celodňový výlet do národného parku PIENINY. Cestou sme navštívili hrad v Starej Ľubovni. Po návšteve hradu sme sa presunuli do obce Lacková, kde v spolupráci s pánom starostom Galikom, sme naučili našich partnerov pliesť košíky tradičným slovenským spôsobom. Deň sme ukončili plavbou na pltiach. Vo večerných hodinách sa partneri stretli na pracovnej večeri, kde pokračovali v plánovaní ďalších úloh. V stredu v popoludňajších hodinách sa všetci presunuli do Košíc, kde mali možnosť obdivovať architektúru a históriu Slovenska.
Posledný deň stretnutia prebiehal opäť v pracovnej atmosfére a stretnutie bolo ukončené odovzdaním certifikátov o účasti na tomto nadnárodnom stretnutí.
Mgr. Soňa Sosenková
3. krátkodobá výmena žiakov v Grécku
Sme žiačky ZŠ na Wolkerovej ulici a touto cestou chceme vyjadriť obdiv i poďakovanie našim pani učiteľkám angličtiny a nemčiny, Mgr. Janke Rohaľovej a Mgr. Soni Sosenkovej, ktoré nám ukazujú, že ovládať cudzí jazyk v dnešnej dobe je veľmi dôležité a hlavne, ako sa ho učiť s odhodlaním, záujmom a láskou. Ďakujeme, že práve nám dali takúto možnosť spoznať Grécko a zažiť toľko krásnych chvíľ. Aj preto nás zapojili do tohto zaujímavého projektu.
Náš projekt Spielend neues lernen – Learning through gamification,realizovaný prostredníctvom Erasmus+, je zameraný na učenie sa cudzích jazykov prostredníctvom online aplikácií. V rámci projektu boli uskutočnené výmeny študentov, ktorí pracovali na projekte. Tento rok sme navštívili Atény v Grécku. Dostali sme možnosť spoznať novú kultúru, ľudí a nádherné miesta. Spočiatku sme sa v cudzom prostredí správali neisto, no veľmi rýchlo sme sa prispôsobili a spoznali skvelých priateľov. Videli sme mnoho historických pamiatok - napríklad Acropolis či palác Poseidona.
Nechodili sme však len na výlety, ale pracovali sme aj v škole. Dopoludnia sme boli rozdelení do nemeckých a anglických tímov, kde sme hrali hry, písali dialógy, na ktoré sme neskôr tvorili kvízy - a to všetko v angličtine a nemčine.
No mali sme aj voľný deň, ktorý sme využili pre svoje potešenie, nevynechali sme ani nákupy. Spoznali sme množstvo krás Grécka, medzi inými aj ostrov Hydra, ktorý sme navštívili a boli sme tam na celodennom výlete. Zhodli sme sa, že nám tento ostrov svojimi bielymi domčekmi a úzkymi cestami medzi nimi pripomínal ostrov Santorini. Posledný deň sme si užili najviac, ako sa dalo. Strávili sme ho tancovaním gréckych tancov, a keďže v ten deň mala narodeniny aj naša pani učiteľka a organizátori mysleli aj na to, pripravili jej malú oslavu. No všetko pekné sa raz skončí, a preto bol piatok, bohužiaľ, posledným dňom s našimi novými priateľmi. Zakončili sme ho šťastní, ale určite aj so slzami v očiach, lebo sme sa museli rozlúčiť.
Myslíme, že každý, kto strávil týchto šesť dní v Aténach musí uznať, že Gréci sú veľmi milí a otvorení ľudia. Z pobytu v Grécku sme si so sebou odniesli veľmi krásne spomienky a určite i odhodlanie zdokonaľovať sa čo najviac v cudzích jazykoch, pretože v dnešnej dobe, keď môžeme spoznávať svet a cudzie krajiny, je to určite nevyhnutné.
Zuzana Hijová, 7.C; Karolína Kunstová, 8.C
2. krátkodobá výmena žiakov v Poľsku
V sobotu 1. decembra 2018 sa začala naša výprava za ďalším študijným dobrodružstvom vďaka medzinárodnému projektu „Spielend neues lernen“, v rámci programu Erasmus+ , ktorého je naša škola koordinátorom. Tento krát naša cesta viedla do Poľského mestečka Wielen, nachádzajúceho sa asi 60 km od známeho poľského mesta Poznaň, ktoré je jedným z najstarších a najväčších poľských miest. Atmosféru predvianočnej Poznane sme si naplno vychutnali v štvrtý deň nášho študijného pobytu. Ale vráťme sa na začiatok našej cesty. Už niekoľko krát sme Vás informovali prostredníctvom našej webovej stránky a článkov v regionálnej tlači o projekte, vďaka ktorému žiaci našej školy majú možnosť zlepšiť si svoje jazykové zručnosti v nemeckom a anglickom jazyku prostredníctvom on-line hier a kvízov, no niektorí šťastlivci mali a ešte budú mať možnosť spoznať svojich rovesníkov z partnerských škôl aj osobne. Tento krát sa šťastie usmialo na nás deviatakov , žiakov 9.A triedy. Tohto študijného pobytu sa mohli zúčastniť len štyria žiaci, takže sme mali naozaj šťastie, že si nás naše pani učiteľky nemeckého a anglického jazyka vybrali. Pre všetkých z nás to bola prvá cestovateľská skúsenosť s touto nádhernou časťou Poľska a pre niektorých to bol aj prvý letecký zážitok. Do tohto projektu sú zapojené školy z Turecka, Grécka, Talianska, Poľska a Slovenska, čiže naša ZŠ na Wolkerovej ulici.
3. decembra2018 sa vybraní študenti a učitelia všetkých partnerských škôl stretli už po tretí krát. Tento raz to bolo na pôde Spojenej školy v Poľskej Wieleni. Celý týždeň nám ubehol neuveriteľne rýchlo. Aj keď sme zo začiatku mali obavy a nevedeli sme, čo nás čaká, aktivity ktoré mali pre nás učitelia pripravené, roztopili ľady hneď v prvý deň. Program celého týždňa bol veľmi bohatý na vzdelávanie, spoznávanie a kultúrne zážitky. Dopoludnia sme strávili v škole, kde sme pracovali v medzinárodných tímoch, v každom tíme boli zastúpení žiaci z každej partnerskej školy, aby sme sa mohli lepšie spoznať a komunikovať či už v nemeckom alebo anglickom jazyku. Riešili sme spoločne rôzne jazykové úlohy a vytvárali scenáre podľa pokynov. Na základe našich scenárov vyučujúci pre nás pripravili kvízy, v ktorých sme si mohli spoločne zasúťažiť a overiť nadobudnuté vedomosti. Je toho veľmi veľa, čo sme za tých pár dní zažili a veľmi radi by sme sa so svojimi zážitkami a skúsenosťami podelili, no nato by nám asi ani celé noviny nestačili. Podrobnejšie informácie a fotopríbeh bude k dispozícii na webovej stránke našej školy. Ďakujeme naším učiteľkám nemčiny a angličtiny za možnosť prežiť nezabudnuteľné chvíle, za nové priateľstvá, vedomosti a skúsenosti . Veríme, že v budúcnosti aj vďaka účasti na tomto projekte dokážeme ľahšie zvládať jazykové bariéry a šíriť rešpekt a vzájomnú toleranciu k iným národnostiam a kultúram.
1. krátkodobá výmena žiakov v Taliansku
V čase od 16. do 20. apríla 2018 sa vyučujúci všetkých partnerských škôl, ktoré sú zapojené do projektu, stretli v Catanii na Sicílii, kde sa podľa plánu konala prvá krátkodobá výmena skupín žiakov. Spolu s vyučujúcimi sa na tomto prvom krátkodobom výmennom programe žiakov zúčastnili aj predstavitelia z vedenia zúčastnených škôl, ktorí monitorovali priebeh stretnutia. Väčšina vyučujúcich, ktorí spolupracujú na tomto projekte, už má skúsenosti s prácou na rôznych projektoch v rámci platforiem eTwinning a Erasmus, v ktorých úspešne pracovali a niektoré projekty získali aj prestížne ocenenia. Žiakov, ktorí sa zúčastnili na výmennom pobyte, sme vyberali maximálne zodpovedne a zohľadnili sme nielen študijné výsledky, ale taktiež sme sa snažili vybrať takých, ktorí kvôli nepriaznivej ekonomickej situácii v rodine nemali doposiaľ možnosť cestovať za hranice našej krajiny.
Všetky naplánované aktivity sa nám podarilo splniť, celý týždeň sa niesol v priateľskom duchu aj napriek vedomostným aktivitám, v ktorých žiaci medzi sebou súperili. Prvý deň o 9.00 nás školský autobus dopravil do partnerskej školy, kde na nás čakalo milé privítanie a po vzájomnom zoznámení sa a oboznámení sa s programom dňa, žiaci jednotlivých škôl v krátkosti prezentovali svoje mestá a školy. Po prezentáciách boli žiaci rozdelení do tímov. Dôraz sme kládli hlavne na to, aby boli tímy podľa možnosti zmiešané a zastúpené každou krajinou. Žiakom bol predstavený program a zadané úlohy, ktoré ich počas výmenného programu čakajú. Študenti preukázali dobré komunikačné schopnosti. No už v prvý deň sa snažili naučiť aj niektoré talianske slovíčka, aby tak urobili radosť našim hosťovským kolegom a študentom. Bolo to milé gesto, ktoré je znakom rešpektu k iným kultúram, empatie a vzájomnej tolerancie. Na konci prvého dňa boli naši žiaci veľmi spokojní a plný pozitívnych dojmov nielen z príjemného dňa stráveného v škole, ale taktiež zo zážitkov, ktoré získali pri prehliadke Catánie.
Druhý deň podľa plánu nám taliansky projektový tím pripravil výlet k činnej sopke Etna a do mestečka Taormína, kde na nás čakali neuveriteľné pohľady na prírodné a kultúrne krásy Talianska. Ako sa hovorí, najlepšie sa učíme zážitkami a naozaj to platí, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Samozrejme to nebol len taký obyčajný výletný deň, študenti museli pozorne počúvať a vnímať okolie, lebo neskôr na nich čakala úloha v podobe kvízu, v ktorom boli otázky týkajúce sa našej exkurzie.
Tretí deň sa niesol v duchu celodennej práce v škole. Študenti mali za úlohu vypracovať scenáre na danú tému, každý tím dostal presnú úlohu a všetky štyri scenáre boli spojené do jednoliateho príbehu. Každý tím bravúrne predviedol nielen svoje komunikatívne schopnosti a vedomosti v cudzom jazyku, ale aj herecký prejav bol na chvályhodnej úrovni. Všetky aktivity a scenáre budú použité v pracovných listoch, ktoré môžu využívať vyučujúci cudzích jazykov na hodinách. Na konci dňa keď už boli tímy zohraté, sa študenti dohodli využiť večer na večernú prechádzku mestom a aj takýmto spôsobom si žiaci mohli praktizovať svoje komunikačné schopnosti v nemeckom a anglickom jazyku.
Štvrtý deň súťažiace tímy opäť zasadli do lavíc, aby predviedli ako sú jazykovo a vedomostne zdatní. Pripravené kvízy splnili svoj cieľ a študenti sa nielen príjemne zabavili, ale určite aj obohatili svoje vedomosti o nové veci z oblasti cudzích jazykov a zároveň aj posilnili svoje schopnosti v upevňovaní medziľudských vzťahov. Kvízy, ktoré boli pre študentov pripravené, budú naďalej používané vyučujúcimi cudzích jazykov na ich hodinách ako pomôcka pri upevňovaní učiva alebo testovaní zvládnutého učiva. Po vyčerpávajúcom dopoludní v škole, sme sa dopravili do nádherného mestečka Syrakúzy, kde sme znova zážitkovým vyučovaním objavovali históriu a súčasnosť ďalšieho jedinečného kúta zeme.
Piatok 20. 4. 2018 bol posledným dňom nášho prvého krátkodobého výmenného stretnutia skupín. Posledný deň sme začali v blízkych rybárskych mestečkách Aci Castello a Acitrezza, kde naše tímy mali plno práce s hľadaním pokladu. Taliansky partneri pripravili pre svojich kamarátov zaujímavé a hlavne náučné aktivity, v ktorých si študenti priamo v teréne overili svoje vedomosti a komunikačné schopnosti. Popoludní sme sa všetci stretli v školskej aule, kde sa konalo záverečné pracovné stretnutie, na ktorom bol vyhodnotený spoločne prežitý projektový týždeň a naplánované ďalšie aktivity. Záverečná recepcia spojená so slávnostnou večerou mala vysokú úroveň, tak ako aj organizácia celého stretnutia. Keďže naši hostitelia pripravujú svojich študentov na prácu v cestovnom ruchu, hotelierstve a stravovacích zariadeniach, študenti a ich majstri odborného výcviku predviedli pri príprave a servírovaní obedov naozaj majstrovské dielo.
Po návrate domov sa konali na školách worshopy a besedy so žiakmi. Takýmto spôsobom informovali svojich spolužiakov o prebiehajúcom projekte. Následne spolu s fotkami zaznamenali na webe.
Súťaž
Víťazom súťaže o logo projektu je Mateusz Bolczyk z Poľka a toto je jeho logo.