Pred viac ako 16 mil. rokov ešte nežili žiadni ľudia. V južných častiach stredného a východného Slovenska sa cez obrovské trhliny v zemskej kôre začalo vylievať v mohutných prúdoch ohromné množstvo lávy. Štiavnický stratovulkán bol najväčším v strednej Európe. Vulkanická aktivita postupne utíchala, no trvalo ešte veľmi dlho, kým úplne zanikla. Najmladšia sopka na území Slovenska, Putikov vŕšok, má 100 000 rokov. Toľko z vedomostí žiaka 5. ročníka.
Čo je to učenie? Odpovede by sme našli v mnohých knihách a ďalšie pribúdajú, pretože tak ako sú rôzne deti, tak sú potrebné aj rôzne prístupy a navyše mení sa aj doba. Učenie je v prvom rade dej, v ktorom vystupuje žiak ako objekt a predmetom sú vedomosti , schopnosti či zručnosti, ktoré môže učiaci sa získať. V dávnej minulosti, keď deti nemohli chodiť do školy, všetko to, čo sa naučili, pramenilo z jednoduchého pozorovania a vnímania skutočnosti okolo neho. Častokrát rodičia boli jediní, od ktorých sa naučili základné veci pre svoj život.
Dnešní žiaci to majú iné. Poznatky väčšinou získavajú ako hotové fakty zo školy a najnovšie aj z internetu. Nesmieme však zabúdať, že bez domácej prípravy sú šance na úspešné zvládnutie tohto procesu vzdelávania, najmä v nižších ročníkoch, pre väčšinu malé. Zodpovednosť v procese učenia nesieme všetci, no pomoc zo strany rodičov je kľúčová. Je pravdou, že nie vždy majú čas, že nie vždy rozumejú danej problematike, ale mali by mať záujem o to, čo dieťa potrebuje. Dnešná doba si vyžaduje nielen vedomosti, tých už mám toľko, že sa ich učíme triediť, čo je pravdivé a čo nepravdivé, čo je potrebné a čo zbytočné, a nie vždy sa nám to darí. Dnešný žiak by mal vedieť prepájať jednotlivé poznatky medzi rôznymi predmetmi a rovnako medzi slovenskou realitou a tou svetovou.
Žiacke projekty sú obľúbenou témou vo viacerých predmetoch. Snahou žiaka je získať za dobrú prácu jednotku. Cieľom učiteľa je naučiť žiaka cez zrealizovaný projekt nové vedomosti a už získané utvrdiť. Informácie, ktoré budú spájané nielen s učebnicou a čítaním, ale napríklad aj kreslením, lepením, strihaním, modelovaním, teda budú podporené viacerými zmyslami, majú väčšiu šancu zostať dlhšie v pamäti.
Žiaci 5.B, 5.C a 5.D triedy dostali od svojich učiteľov - Mgr. Milady Mlynárovej a Mgr. Petra Minčáka na hodine geografie dobrovoľný projekt s názvom Sopky. Do projektu sa zapojila jedna tretina žiakov. Úlohou bolo vytvoriť model sopky alebo vytvoriť poster o sopkách. Väčšina žiakov si vybrala modelovanie sopky. Vytvorené sopky sa líšili presne tak, ako sa líšia žiaci medzi sebou. Niektoré boli veľké, iné malé ako koláčiky na tanieri. Jedny boli z papiera, druhé z hliny, ďalšie zo sadry, iné zo sklenenej vaty či z papiera namočeného v sadre. To, čo mali spoločné, bola ich snaha zhmotnená do modelu sopky. Žiaci pri prezentácii svojej práce pred spolužiakmi rozprávali ako vytvárali svoj model, čo použili pri práci, kde hľadali informácie, kto im pomáhal pri práci, čo bolo pre nich ťažké a v čom im museli aspoň trochu pomôcť rodičia alebo starší súrodenci. Aj v tom je a môže byť učenie zaujímavé, že kvôli žiackej úlohe sa spojí niekedy aj celá rodina, aby pomohla žiakovi v jeho úlohe a učia sa vlastne všetci. Navzájom sa obohacujú svojimi radami, postrehmi, skúsenosťami. Výsledkom je žiarivý úsmev pred tabuľou a hrdý výraz na tvári s často nevypovedanou vetou: „Aj ja som to dokázal(a).“
Mgr. Peter Minčák