V rámci projektu Erasmus+ s názvom Zlepšovanie profesijných kompetencií (Identifikačné číslo: 2018-1-SK01-KA101-046269) sa v čase letných prázdnin (od 23.7. do 3.8.2018) štyri vyučujúce anglického jazyka zúčastnili vzdelávania na Malte s cieľom zvýšiť svoje kompetencie v oblasti výučby cudzích jazykov. Vyučujúce sa vzdelávali v týchto skupinách:
- Mgr. Soňa Sosenková – Metodika výučby anglického jazyka na II. stupni ZŠ,
- Mgr. Janka Rohaľová – Výučba anglického jazyka pomocou IKT,
- Mgr. Lenka Kasalová – Metodika výučby a výučbové techniky v anglickom jazyku na I. st. ZŠ,
- PaedDr. Tatiana Baranová – Výučba pomocou metódy CLIL na I. stupni ZŠ.
Naša výučba prebiehala v modernej vzdelávacej inštitúcii ETI Malta v St. Julian, ktorá vzdelávala učiteľov v oblasti medzinárodnej spolupráce, medzinárodných vzťahov, inovatívnom obsahu a metódach výučby, IKT – nových technologiách a digitálnych kompetenciách. Výučba prebiehala v anglickom jazyku, čo si vyžadovalo vysokú sústredenosť. Skupiny tvorili učitelia z rozličných krajín a angličtina bola jediným dorozumievacím jazykom, takže sme mali možnosť zdokonaliť svoje konverzačné schopnosti, spoznať vzdelávacie systémy v rozličných krajinách, diskutovať o problémoch učiteľov, s ktorými zápasia vo svojich krajinách, ale aj nadviazať nové priateľstvá a vzájomne sa spoznávať.
Po vyučovaní a počas víkendu sme mali možnosť navštíviť rôzne zaujímavé miesta na Malte a dozvedieť sa o histórii aj súčasnom živote Malťanov.
Oficiálnymi jazykmi Malty sú angličtina a maltčina. Z maltského súostrovia sú obývané iba tri najväčšie ostrovy: Malta, Gozo a Comino. Väčšia časť pobrežia maltských ostrovov je skalnatá s množstvom pôvabných zátok. Územie je prevažne nížinné, doplnené o nízke kopce s pestovateľskými terasami. Najvyšší vrch je Djermek s nadmorskou výškou 253 metrov. Malta má typické stredomorské podnebie s teplými suchými letami a vlhkými a miernymi zimami.
Hlavné prímorské letoviská krajiny sú situované na severnej časti Malty. K najobľúbenejším plážam patria Mellieha Bay, Ghajn Tuffieha a Golden Bay. Pláž Ghajn Tuffieha je piesočná pláž v neobvyklom tvare výbežku lemovaná krásnymi kopcami. Hneď vedľa je pláž Gnejna Bay a celá oblasť spadá pod zvláštnu ochranu pre unikátne geologické útvary. Pláže Golden Gay a Mallieha Bay sú obľúbeným miestom na dovolenku pre rodiny s deťmi. Majú výborné turistické vybavenie, od občerstvenia po vodné športy.
Na ostrove Gozo je krásna a veľká pláž Ramla I-Hamra s červeným pieskom. Ostrovy Gozo a Comino ukrývajú množstvo tichých a pokojných zátok s priezračnou vodou, ktoré sú ideálne na šnorchlovanie.
Okrem skvelých pláží a zátok má Malta aj ďalšie prírodné zaujímavosti. Na ostrove Gozo je známe trio – skalný útvar Azúrové okno, vnútrozemské more a skaly Fungus Rock. Vo všeobecnosti sú na západnej časti ostrova Malta a na ostrove Gozo zaujímavé strmé útesy a skaly s jasnými vrstvami usadených hornín. Nachádzajú sa tu aj početné jaskyne s rovnako zaujímavými skalnými útvarmi. K najznámejším patria Modrá jaskyňa a jaskyňa Calypso.
Hlavné mesto Malty Valleta je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO pre veľký počet historických objektov na relatívne malom území. Pri prehliadke mesta sa turisti zastavujú pri katedrále St. John´s Co Cathedral, ktorá má nádhernú vnútornú výzdobu. Palác veľmajstrov, ktorý je dnes úradom prezidenta i parlamentu, má pre návštevníkov sprístupnenú časť s rytierskou zbrojnicou.
Veľkým turistickým lákadlom na Malte je Cottonera, súbor troch historických miest na dvoch polostrovoch. V mestečkách možno obdivovať hlavnú bránu, Palác inkvizítorov, Cirkevné múzeum, Námorné múzeum alebo centrálne námestie jedného z mestečiek – Vittoriosa.
Miestne trhy s remeselnými výrobkami sú jadrom vidieckeho života na Malte. Sú príležitosťou na prehliadku zaujímavých predmetov košikárstva, čipkárstva alebo pletenia, ktoré tu majú dlhú históriu. Na ostrovoch Gozo a Malta je rad nákupných centier, ktoré ponúkajú komfort a pohodlie pod jednou strechou.
Vďaka svojej strategicky skvelej geografickej pozícii v Stredozemnom mori bola Malta po stáročia križovatkou námorných ciest rôznych národov, tak i jej kuchyňa vstrebávala do seba rôzne cudzokrajné vplyvy. Na pestrofarebnú maltskú gastronómiu mali veľký vplyv aj slávni johaniti, rytieri Rádu svätého Jána Krstiteľa, ktorí sa na ostrove zdržiavali od roku 1530. Každý rád, a v tom čase ich bolo osem (taliansky, francúzsky, anglický, kastílsky a ďalšie), mal svoj auberge, čiže čosi ako hostinec so šéfkuchárom pochádzajúcim zvyčajne z domovskej krajiny a ten z importovaných surovín varil jedlá pre svojich pánov. A boli to opäť maltskí rytieri, ktorým sa v roku 1565 definitívne podarilo zdolať nájazdy otomanských Turkov: tisícky zajatých moslimov, ktorí sa udomácnili na ostrove, zanechali na jeho kuchyni tiež svoju pečať.
Maltskou národnou rybou je lampuka, ktorú miestni rybári chytajú od čias starých Rimanov, nazývaná aj delfínia ryba, s bielučkým mäsom a iba niekoľkými veľkými centrálnymi kosťami. Lampuka migruje okolo ostrovov od septembra do decembra – vtedy je sezóna jedál z tejto ryby v plnom prúde.
Ak sa má maltská kuchyňa čím vychvaľovať, tak určite chlebom, ktorému sa po maltsky hovorí hobza. Tradičný chlieb hobza sa pečie v kamenných peciach na drevenom uhlí, je chrumkavý navrchu a krásne ľahký a plný vzduchu vo vnútri. Podáva sa takmer ku každému jedlu, najlepší je však ako hobz biz-zejt, čo v doslovnom preklade znamená chlieb s olejom.
Najrozšírenejšou rastlinou na Malte je opuncia. Je to kaktus, ktorý voľne rastie na vidieku na Malte i Goze. Keďže tvorí husté nepreniknuteľné porasty, slúži ako dôležité lámače vetra i lacné a výživné jedlo pre ľudí i zvieratá. Nie nadarmo sa opunciám kedysi hovorilo „hladomorová potrava“. Ich plody vidiecki predavači ponúkajú už očistené a ošúpané popri cestách, uložené na korbe áut či konských vozoch.
Malta je malá krajina s veľkou históriou. Bolo zaujímavé spoznať ju.
PaedDr. Tatiana Baranová