20. decembra 2018 sme sa my, vybraní žiaci z tried 8.B, 8.C, 8.D a 9.A zúčastnili exkurzie do múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Ráno sme nastúpili do autobusu a s dobrou náladou sme vyrazili. Po únavnej, ale prekrásnej ceste zasneženou krajinou sme konečne dorazili do cieľa. Len čo sme vystúpili, do pamäte sa nám vryl obraz na prvý pohľad obyčajnej budovy. Ale takzvaný prvý pohľad býva často klamlivý a ani náš prípad nebol výnimkou. Hneď po vstupe do múzea sa pred nami objavil nový, farebný svet inej doby. Už len fotografie vyvesené vo vstupnej hale nám vyrazili dych, a preto sme pokračovali ďalej. Začala sa prehliadka. Dozvedeli sme sa kopu nových a zaujímavých informácií, a tak by bola škoda, ak by som niektoré z nich vôbec nespomenula.
Andy Warhol. Na prvý pohľad obyčajný muž no duchom svetoznámy umelec. Tento srdcom zapálený maliar pre umenie pop-artu sa narodil v Pittsburghu a zomrel v New Yorku vo veku 58 rokov. Americký režisér a umelec so slovenskými koreňmi. Jeho rodičia Júlia Warcholová rod. Závacká a Andrej Warchola síce pochádzali zo Slovenska, no kvôli nedostatku financií sa odsťahovali do Nového sveta, Ameriky. Keď Andy vyrástol, založil si svoj ateliér, kde mali voľný prístup ako jeho múzy a celebrity, tak aj obyčajní ľudia alebo dokonca aj bezdomovci. Všetci boli vítaní až do jednej veľmi nepríjemnej situácie. V roku 1968 spisovateľka Valerie Solanas po Andyho odmietnutí natočiť film, ktorý bol zásadne proti mužom vystrelila 3 strely zo zbrane ukrytej pod odevom. Bohužiaľ 2 z nich Andyho trafili a tažko poranili. Svojej kariéry sa ale nevzdával. Ďalej pokračoval v snahe šírenia masového umenia a to sa mu aj podarilo vďaka jeho továrni ,,The Factory”. Vytvoril farebne spracované obrazy - napríklad Lenina, Einsteina, Kráľovny Alžbety, Cennedyho, Marilyn Monroe a najslávnejším dielom pre ľudí – Campbells soup. Samozrejme sa týmito polievkami aj často živil a dokonca jeho obľúbená príchuť bola kuracia, no pre tieto plechovky od polievok sa našlo aj iné využitie. Andyho mama z nich vytvárala plechové kvety, ktoré neskôr predávala na trhu. Takto jeho život pokračoval a postupom času vytváral viac a viac diel, no ako sa vraví „Všetko pekné sa raz skončí” a bohužiaľ to bol aj prípad svetoznámeho umelca pop-artu. Po veľkých problémoch spôsobených atentátom podstúpil operáciu v štátnej nemocnici na kraji mesta, kde sa podpísal aj pod falošným menom. Operácia sa vydarila, ale Andy už dlho nežil. Dokonca sa vraví, že po jeho smrti boli nájdené práce s názvom Kamufláž, ktoré mu ešte stále schli v ateliéri. A tak síce skončil život amerického umelca, ale jeho umelecký duch sa stále skrýva v každom diele, ktoré nám po sebe zanechal.
Počas celej prehliadky sa žiaci nevcítili len do života Andyho Warhola, ale aj do jeho diel. A tak sme sa všetci vrátili späť domov obohatení o nové informácie a naplnení umeleckým duchom. A na záver by sme veľmi radi poďakovali pani učiteľke Bockovej a Staríčkovej, že nám takúto exkurziu sprostredkovali.
Daniela Jurišinová, 8.C