Najväčšou radosťou pre učiteľa je, ak vidí pred sebou žiakov, ktorí sa tešia do školy. Ako dosiahnuť, aby žiaci vnímali učenie ako príležitosť a nie ako povinnosť? Zložitá otázka a ešte zložitejšia odpoveď. Žiadny recept, ktorý by platil pre všetkých a všade totiž neexistuje. Najlepšie by bolo, ak by učitelia mali čarovnú paličku. Žijeme však v reálnom svete. Jednou z možností ako by sa to dalo dosiahnuť, je využiť prirodzenú detskú zvedavosť a nepozorovane ju skĺbiť s učením.
Obľúbenou u žiakov je exkurzia. Žiaci sa na ňu vždy tešia, pretože sú presvedčení, že sa aspoň vtedy nebudú učiť. To ale netušia, že aj to pre nich obyčajné pozorovanie, spoznávanie i objavovanie dosiaľ nepoznaného, je stále len učenie, ale v novom prostredí a iným spôsobom.
Učitelia geografie a dejepisu Mgr. Peter Minčák a Mgr. Štefánia Bocková sa rozhodli, že pripravia pre žiakov 5.C, D, A zo ZŠ Wolkerova exkurziu do Košíc, v rámci ktorej budú žiaci prehlbovať svoje už nadobudnuté vedomosti mimo školy. Exkurzia bola rozdelená do dvoch častí tak, aby sa čo najefektívnejšie využil čas. Žiaci v dopoludňajšom programe navštívili expozíciu Východoslovenského múzea v Miklušovej väznici. Zaujímavý výklad sprievodcov upútal pozornosť žiakov. Žiaci si mohli prezerať cely väzňov, vidieť celu smrti, ako aj mučiace nástroje. Niektorým už len pri počúvaní behal mráz po chrbte. Privádzalo ich do rozpakov to, ako prísne sa v minulosti trestalo. Za ukradnutý krajec chleba trestali zlodejov aj odťatím ruky. Prekvapujúcim bol aj fakt, že kat bol v minulosti váženým občanom mesta. Zvedavosť doslova sršala deťom z očí a otázky padali ako iskry z vatry. V závere si žiaci pozreli krátky film o histórii mesta a vývoji opevnenia.
Po skončení prehliadky sme sa presunuli cez námestie k autobusu , ktorý nás mal doviesť do SHMU. Cestou sme neodolali kúpiť si niečo na zahryznutie. Mnohí neodolali osviežujúcej zmrzline, ktorú im fantastickým a zaujímavým spôsobom ponúkal turecký majiteľ.
Druhou zastávkou exkurzie bola návšteva Slovenského hydrometeorologického ústavu. Pri príležitosti svetového dňa meteorológie sme využili voľný vstup do areálu s možnosťou odborného výkladu. Odborní zamestnanci si pripravili pre návštevníkov viacero stanovíšť vo vnútri budovy, kde si mohli žiaci nielen vypočuť, čo všetko sa sleduje v prírode, čím sa to meria. ale aj ako sa robia predpovede počasia. Vonku si žiaci mohli pozrieť meteorologickú búdku, ako aj všetky prístroje, ktoré sú jej súčasťou. Žiaci sa ich mohli aj dotknúť a vyskúšať si jednotlivé prístroje. Najviac ich zaujali tie časti výkladu, kde mohli otestovať svoju šikovnosť i zvedavosť .
Unavení z celého dňa , učitelia aj žiaci, sme sa tešili na náš rodný Bardejov. Plní dojmov a obohatení o nové vedomosti sme túžili byť čo najskôr medzi svojimi, aby sme sa mohli podeliť so zážitkami dňa. Odmenou pre učiteľov za vynaloženú námahu boli zvedavé otázky žiakov, ktorí už pri nastupovaní do autobusu sa pýtali, kedy pôjdeme na ďalšiu exkurziu.
Mgr. Peter Minčák
Do galérie Geograficko-dejepisná exkurzia boli pridané fotografie.