Ľudí už od nepamäti fascinovali hviezdy. Mnohí snívali a túžili dotknúť sa ich alebo aspoň vidieť ich z blízka. Vo výučbe geografie v 5. ročníku patrí tematický celok Zem vo vesmíre medzi najobľúbenejšie. Žiaci sa na hodinách nielen pýtajú, ale aj sami hľadajú odpovede na otázky odkiaľ je, aký je a čo v ňom je. Mnohí sa tak aspoň nachvíľu stávajú odborníkmi. Učitelia Mgr. Natália Slivková a Mgr. Peter Minčák sa rozhodli takýto sen žiakom 5.A a 5.B aspoň trochu naplniť. Pripravili pre nich exkurziu do astronomického observatória na Kolonickom sedle. Toto špičkové vedecké pracovisko sa nachádza v srdci národného parku Poloniny, len kúsok od ukrajinských hraníc. V tejto časti Slovenska, ďaleko od svetiel miest, nachádzame najlepšie podmienky na pozorovanie hviezd. Vznikol tu Park tmavej oblohy. Žiaci si po vyše dva a pol hodinovej jazde autobusom, konečne vydýchli. Nekonečne dlhú cestu autobusom vystriedal konečne očakávaný cieľ.
V prvej časti exkurzie si žiaci prezreli vonkajší areál hvezdárne, kde mohli vidieť rôzne ďalekohľady, zaujímavé slnečné hodiny, hviezdnu mapu pre nevidiacich, bolidovú kameru či prístroj na meranie kvality ovzdušia. Najväčší obdiv vyvolal hlavný ďalekohľad nazvaný vihorlatský národný teleskop, ktorý je druhý najväčší na Slovensku. Počasie veľmi neprialo, pretože bolo zamračené, ale zaujímavý výklad nášho sprievodcu aspoň trochu nahradil fakt, že sme nemohli urobiť žiadne pozorovanie. V druhej časti programu mali žiaci prednášku v planetáriu, ktorá žiakov doslova fascinovala. Nasvietená kupola hvezdárne pôsobila magicky. Tma, mäkké kožené sedadlá a len svetlá hviezd dávali žiakom pocit akoby boli členmi posádky vesmírnej lode. Záverečnú časť pobytu vo hvezdárni už tradične tvorili zvedavé otázky .
Cestou naspäť sme ešte našu exkurziu obohatili o štyri zaujímavé zastávky. Navštívili sme najvýchodnejšie položenú obec na Slovensku Novú Sedlicu a v nej domček deduška Večerníčka. Veľká škoda, že akurát nebol doma. V dedine Zboj sme si obhliadli maketu meteoritu Kňahyňa, ktorý tam dopadol v 19. storočí. V dedine Ulič si žiaci pozreli miniatúry drevených kostolíkov, ktoré sú výnimočné nielen svojou krásou, ale aj tým, že sú vyrobené bez jediného klinca. Poslednou zastávkou bola vodárenská nádrž Starina, ktorá zaujala žiakov nielen svojou veľkosťou, ale hlavne tým, že všetka tá voda je pitná a teda čistá a zásobuje až polovicu obyvateľov východného Slovenska.
Celodenný náročný program exkurzie žiakov poriadne vyčerpal, preto sme nutne museli doplniť zásoby potravín v obchode. Cesta do Bardejova už ubehla rýchlo, pretože množstvo zážitkov dávalo priestor na ich vzájomnú výmenu. Žiaci boli z exkurzie nadšení. Za všetko veta jedného z nich: „Pán učiteľ, dnes sme sa nenudili, dobre sme sa zabavili a aj niečo naučili. Už sa teším na nejakú ďalšiu.“
Mgr. Peter Minčák