Jazyková príprava dieťaťa začína už v útlom detstve, kedy sa rozvíjajú jeho sociálne a komunikatívne schopnosti. V tomto období je veľmi dôležité komunikovať s dieťaťom na primeranej úrovni v materinskom jazyku, postupne rozvíjať slovnú zásobu a byť príkladom aj vzhľadom na artikulačnú čistotu reči. Dobrý základ slovnej zásoby v materinskom jazyku dáva predpoklad na úspešné zvládnutie cudzieho jazyka. Na tomto aspekte budujú základy cudzieho jazyka, v našom prípade anglického jazyka aj vyučujúce 1. ročníka na ZŠ Wolkerova, kde v dvoch triedach aplikujú metódu CLIL.
Čo je to metóda CLIL? CLIL – Content and Language Integrated Learning – predstavuje metódu integrovaného vyučovania cudzieho jazyka a nejazykového predmetu. Žiaci sa prostredníctvom predmetov učia jazyk, napríklad matematiku, hudobnú výchovu, telesnú výchovu, výtvarnú výchovu, prírodovedu. Vyučujúci nenásilnou, hravou formou prechádza počas výučby nejazykového predmetu z materinského jazyka na cudzí jazyk a žiaci automaticky reagujú a odpovedajú v cudzom jazyku. Metóda CLIL je naplnená vtedy, ak sa vyučuje v cudzom jazyku aspoň 25% vyučovacej hodiny. Podľa zbehlosti žiakov v cudzom jazyku sa tento čas môže predlžovať. Na začiatku je táto metóda pre najmenších žiakov veľmi náročná, ale neskôr žiaci vďaka nej dosahujú pekné výsledky. Výhodou je, že žiak používa jazyk v konkrétnej životnej situácii.
Táto metóda má dva ciele. Prvý cieľ sa zameriava na rozvoj vedomostí v danom predmete, napríklad v prírodovede v téme Ľudské telo žiak vymenúva časti ľudského tela, hovorí o starostlivosti o zdravie a súbežne s týmito vedomosťami rozvíja aj slovnú zásobu v cudzom jazyku vymenovaním častí tela v angličtine, čím napĺňa druhý, jazykový cieľ.
Učitelia a už aj rodičia vedia, že cudzí jazyk sa nedá naučiť zo dňa na deň, ale je to dlhodobý proces, ktorý sa v dnešnej dobe otvoreného sveta oplatí absolvovať. Ovládanie cudzieho jazyka otvára našim deťom nové možnosti, či už cestovať, spoznávať svet a kultúru mnohých národov, ale aj zvyšuje šancu nájsť si vysnívané povolanie. My učitelia a rodičia musíme urobiť všetko preto, aby sa naše deti vo svete nestratili a dúfam, že naše deti nezabudnú, že rodičom vďačíme za to, akí sme a našim učiteľom za to, čo z nás je.
PaedDr. Tatiana Baranová, ZŠ Wolkerova