15. mája 2012 sa uskutočnilo okresné kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska. 1. miesto v 3. kategórii 7. - 9. roč. a postup na krajské kolo si vyspievala Miroslava Lapčáková zo 7.C.
Slávik Slovenska - okresné kolo
Týždeň modrého gombíka 2012
ZŠ na Wolkerovej v Bardejove sa v dňoch 16. – 18. máj 2012 sa už po druhýkrát stala hlavným stanom dobrovoľníkov zbierky „Modrý gombík“. Tri dni mali účastníci k dispozícii triedu, kde im boli poskytnúté základné informácie ako oslovovať ľudí na ulici, aby aspoň kúpou gombíka prispeli na „Vodné a sanitačné programy pre deti v Zimbabwe".
Pre mnohé slovenské deti je svet gombička. Naproti tomu väčšina detí z Východného Timoru trpí existenčnými problémami a luxusom je pre ne i zabezpečenie pitnej vody a základných hygienických podmienok. Každý, kto im chcel pomôcť, tak urobil kúpou modrého gombíka.
Mgr. Milada Mlynárová
Správaj sa normálne
„Správaj sa normálne“ takto sa nazýva projekt policajtov zameraný na elimináciu patologických javov v škole.
Počas desiatich stretnutí sa žiaci mali možnosť oboznámiť s náročnou pracou policajtov, ktorá má za cieľ nielen chrániť ľudí a ich majetok ale aj robiť rôzne preventívne opatrenia. Projekt sa žiakom zapáčil a netrpezlivo čakali p. Valkučáka, ktorý im zaujímavo objasňoval rôzne situácie, s ktorými sa v živote môžu stretnúť. Samozrejme nechýbali upozornenia čo sa nesmie a nemôže robiť (násilie, alkohol, bezpečnosť na ceste).
Hodiny boli spestrené názornými pomôckami a nechýbali ani drobné darčeky, ktoré žiakov veľmi potešili.
Mgr. Milada Mlynárová
Medzinárodné otvorené majstrovstvá školy v plávaní
Medzinárodné otvorené majstrovstvá školy v plávaní sa uskutočnili 17.5.2012 u nás - v Bardejove. Plaveckých pretekov sa zúčastnilo rekordných spolu takmer 150 plavcov - z Poľska (SP 2 Jaslo), Stropkova (ZŠ Konštantínova), Prešova (ZŠ Májové námestie) a našich "domácich" ZŠ Wolkerova Bardejov. Súťažilo sa v 3 kategóriách - najmladší žiaci a žiačky 1.-4. roč.; žiaci a žiačky 5.-6. roč. a najstarší žiaci a žiačky 7.-9. roč. Žiaci sa popasovali so všetkými plaveckými spôsobmi v poradí: znak, prsia, kraul, motýlik a zmiešaná štafeta (2 chlapci + 2 dievčatá). Všetci zúčastnení pretekári sa vypli k maximálnym výkonom. Odmenou im boli cenné medaily, diplomy, osobné rekordy, zdravotné benefity a veríme i dobrý pocit a radosť ich učiteľov, trénerov či rodičov. Predložená výsledková listina nech je pre vás na porovnanie, motiváciu i informáciu...
V náročnej konkurencii sa nestratili ani naši plavci, z ktorých možno spomenúť mená ako: Karin Vojtašková, René Rešetár, Martina Fečková , Michal Mačej, Miroslava Lapčáková a ďalší...
ZŠ Wolkerova v spolupráci so Združením pre rozvoj športových aktivít sa aj naďalej podieľa nielen na formovaní našich budúcich plaveckých talentov, ale dáva možnosť i priestor tým, ktorí majú snahu upevniť svoje zdravie.
Mgr. Marek Pavel
"Zlatý blyskáč"
Oliver Kiseľ, žiak 2.A triedy získal dňa 11.05.2012 2.miesto na rybárskych pretekoch „Zlatý blyskáč“ pre deti od 5 do 15 rokov vo vodnej nádrži Dubinné okres Bardejov. Počas pretekov sa mu podarilo uloviť najväčšiu rybu (kapor - lysec 47 cm) a chytil aj vzácnu rybu Lieň (na fotke tá menšia ryba).
Výsledky prírodovedných súťaží a olympiád
BIO - C 9.2.2012
Prakticko-teoretická časť - obvodové kolo:
6. miesto Nikola Blaňárová, 9.C
7. miesto Viktória Kilvádyová, 9.C
BIO - E 19.4.2012
odbornosť: botanika - obvodové kolo:
7. miesto Simona Staviarská, 7.C
odbornosť: geológia - obvodové kolo
1. miesto Viktória Čepigová, 9.C
odbornosť: geológia - krajské kolo
3. miesto Viktória Čepigová, 9.C
CHEMICKÁ OLYMPIÁDA
obvodové kolo 22.3.2012
2. miesto Viktória Čepigová, 9.C
4. miesto Bronislava Kacianová, 9.C
5. miesto Dominika Švecová, 9.C
krajské kolo
10. miesto Viktória Čepigová, 9.C
Deň matiek
Deň matiek je sviatok, ktorý by sme nemali nikdy zabudnúť osláviť. Preto si aj žiaci prvých ročníkov so svojimi pani učiteľkami (D. Petričová, L. Kasalová, M. Lapčáková) a vychovávateľkami (J. Ščuroková, V. Lenková, B. Nováková ) pripravili pre svoje mamičky kultúrny program plný básničiek, pesničiek, tancov a scénok vyjadrujúcich poďakovanie za ich starostlivosť a lásku. Mamičky, ale aj babičky a ockovia sa im v príjemnej atmosfére odvďačili potleskom a pedagógom úprimným poďakovaním .
Mgr. L. Kasalová / vedúca MZ 1. ročníka /
Deň matiek netradične
Ďakujeme! Aj takýmto spôsobom by sme mohli označiť spoločný menovateľ vystúpenia, ktoré si pre pedagogický zbor Základnej školy Wolkerova pripravila ženská spevácka skupina pri Červenom kríži.
V úvode porady dňa 14. mája 2012 sme si vypočuli piesne venované ku dňu matiek a blížiaceho sa dňa otcov. Pri tejto príležitosti zaspievali seniorky repertoár piesní venovaných matkám ako aj známych ľudových piesní pod umeleckým vedením učiteľa Mgr. Ivana Sidora, ktorý zbor sprevádzal hrou na akordeóne.
Speváckej skupine ďakujeme a do ďalšej práce želáme veľa úspechov a mnoho vystúpení, ktorými, ako na našich tvárach, dokážu vyčariť úsmev a príjemnú atmosféru.
Deň matiek očami našich rodičov
Minulý týždeň sme všetky mamičky žiakov 2.A triedy dostali v predstihu pozvanie k nášmu sviatku. Bolo to pozvanie od našich detí. Spoločne s pani učiteľkou Helenou Vyhinskou a s pani vychovávateľkou Máriou Paňkovou, si pre nás, mamičky, pripravili krásny program. Pekne sa nám prihovorili a aj keď to bolo s malými chybičkami, bolo to emotívne a mnohým z nás po líci stekali slzy šťastia a hrdosti. Zarecitovali nám, zaspievali a zatancovali. Keď sme ich odmenili potleskom, bolo na nich vidieť, že sa veľmi tešia. Možno mali aj trému, ale statočne to zvládli. Potom k nám pristúpili s kvetmi v ruke, pevne sme sa objali a vtedy sme si uvedomili, že nás budú potrebovať bez ohľadu na svoj vek, že sme tu preto, aby sme ich rozosmievali, utreli slzy, pevne ich objali, sledovali ich úspech, povzbudzovali ich, držali za ruku, keď to budú potrebovať, lebo mama je ako sľub Bohu, že v nás budú mať naše deti „priateľku“ navždy.
Veľká vďaka od nás, rodičov, patrí aj vám, pani učiteľky, veď vy ste druhými mamami našich ratolestí. Možno kytica kvetov vyjadrí našu vďaku! Za všetko vám ďakujeme!
Mária Drugová
Ars poetica - krajské kolo
Dňa 7. mája 2012 sa v priestoroch SPŠ v Bardejove uskutočnilo krajské kolo interpretačnej súťaže v prednese poézie a prózy v ruskom jazyku ARS POETIKA. Zúčastnili sa ho postupujúci z okresných kôl, medzi nimi aj žiak ZŠ na Wolkerovej ulici Tomáš Fejczo, ktorý sa ruský jazyk učí ako druhý cudzí jazyk. V kategórii žiakov 3. – 6. ročníka sa Tomášovi v silnej konkurencii 12 účastníkov podarilo zvíťaziť. Získal prvé miesto, a tým aj postup do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať 19. júna 2012 v Prešove. Jeho úspech nás všetkých veľmi potešil. O to viac, že Tomáš ho získal napriek tomu, že ruský jazyk sa učí iba prvý rok. Budeme mu držať prsty, aby našu školu úspešne reprezentoval aj v celoslovenskej súťaži.
Mgr. Anna Staríčková (vyučujúca ruského jazyka)
Matematická olympiáda - obvodové kolo
11. apríla 2012 sa v CVČ konalo obvodové kolo Matematickej olympiády.
Umiestnenie našich žiakov:
kategória Z8
2. miesto Denis Talár, 8.A
kategória Z6
4. miesto Matúš Barút, 6.C
Zlá diera prehovorila
„Kde bolo tam bolo, za siedmimi horami a siedmimi dolami, kde sa piesok lial a voda sypala, v jednom kráľovstve, v srdci Európy, bola raz jedna jaskyňa, v ktorej žil zlý medveď. A ten medveď..."Takto rozprávkovo privítal žiakov 5.A a 6.B zo ZŠ na Wolkerovej ulici v Bardejove na exkurzii z geografie správca jaskyne Zlá diera Rudolf Košč.
Jaskyňa Zlá diera je jediná sprístupnená jaskyňa v Prešovskom okrese. Leží 27 km od Prešova, asi 2 km za dedinkou Lipovce v nadmorskej výške 840 m. Táto jaskyňa je poriadne stará. Jej vek odhadujú na 50 miliónov rokov. Vznikla v kryhe vápencov a dolomitov, ktorá zasahuje z pohoria Branisko do prevažne pieskovcového pohoria Bachureň. Jaskyňa sa nachádza na území NPR Kamenná Baba, preto na jej území platí 5. stupeň ochrany. V jaskyni zimuje okolo 250 netopierov zaradených do 12 druhov, z ktorých najväčší výskyt zaznamenáva podkovár malý a netopier veľký. „Zlá džura" ako ju nazývajú miestni obyvatelia je výnimočná nielen pre svoj citlivý spôsob sprístupnenia, ale aj tým, že je v súkromnej správe otca prvej slovenskej superstar, Katky Koščovej.
Po krátkom predstavení jaskyne žiaci dostali inštruktáž ako sa správať v jaskyni. V hlase správcu jaskyne bolo cítiť, kto je tam pánom. Žiaci to hneď pochopili a podľa toho sa aj správali. Po vypočutí informácie, že vo vnútri nie je svetlo, nebolo veru mnohým do reči, ale po presvedčivých slovách sprievodkyne ich obavy opadli. Každý žiak dostal prilbu a čelovú lampu, niektorí dokonca aj karbidové lampy, ktoré sú už dnes raritou. Najšikovnejší žiaci sa vyzbrojili už z domu a doniesli si vlastné baterky. Sprievodkyňa nás upozornila, že nemusíme platiť vopred, ale že zaplatíme až po prehliadke a to len za tých, ktorí sa vrátia J. Plní očakávania a napätia sme sa teda vydali do vnútra jaskyne. Úžasnú atmosféru samotnej jaskyne umocňovala možnosť dostať sa aj na miesta, ktoré sú mimo vyznačeného chodníka a obyčajne turistom zakázané. Ťažko zdolateľné úseky a prechody zdolali len tí najštíhlejší a najodvážnejší a to po štyroch alebo dokonca plazením. V jaskyni mohli žiaci vidieť nielen črepy z doby bronzovej, dračie vajcia, ale aj podstatne staršie kosti pravekého jeleňa a dokonca si mohli urobiť fotografie s hlavou jaskynného medveďa. Štyridsať minút pohybu v jaskyni pri teplote 7°C boli naozajstným osviežením doslova letného počasia, ktoré nás počas dňa sprevádzalo. Ešte pred skončením prehliadky sme si v absolútnej tme mohli poriadne zakričať, hodiť na pamiatku mincu do jazierka a plní emócií a nadšenia sme ako malí hrdinovia vystúpili na povrch.
V poludňajšej páľave, ktorú zmierňoval okolitý les, sa žiaci poriadne vyšantili a s odhodlaním vrátiť sa ešte niekedy späť na toto zaujímavé a očarujúce miesto sme odchádzali natešení domov.
Mgr. Peter Minčák
Deň narcisov
Exkurzia do Osvienčimu
4. 5. 2012 sa 57 žiakov 9. ročníka zúčastnilo exkurzie do Osvienčimu. Žiaci absolvovali trojhodinový výklad v koncentračnom tábore Osvienčim a Birkenau. Väčšina z nich aspoň čiastočne precítila útrapy nevinných ľudí uväznených v koncentračných táboroch, o ktorých počuli iba na hodinách dejepisu. Mnohí sa zamýšľali nad nezmyselnými krutosťami, ktoré spôsobil človek. Aj preto sa oplatilo exkurziu zorganizovať. Po prehliadke Osvienčimu si žiaci prezreli historické centrum Krakova a hrad Wawel.
Vzdelávací projekt Moja Família
V priebehu marca sa žiaci z tried 5.A, 6.C, 9.B, 9.C a 9.D zapojili do vzdelávacieho projektu Moja Família. Cieľom projektu bolo zvýšiť finančnú gramotnosť žiakov - riadenie rodinného rozpočtu a uvedomenie si hodnoty peňazí. Jedna časť projektu bola zameraná na osvojenie termínov z finančného sveta, čo si žiaci movli overiť vo vedomostnom teste. Druhou aktivitou bola internetová hra Moja Família, ktorá bola zameraná na hospodárenie s rodinným rozpočtom. Žiaci si mohli vyskúšať, ako by z rodinného rozpočtu zabezpečili potreby jednotlivých členov domácnosti, zaplatili všetky mesačné výdavky a zároveň ušetrili peniaze na vysnívanú dovolenku. Hra sa im veľmi páčila, o čom svedčí aj pekné umiestnenie - 5.A, 6.C a 9.C sa umiestili v prvej stovke spomedzi 2000 zapojených tried.
Hviezdoslavov Kubín - krajské kolo
Dňa 13.4.2012 žiak 5.A triedy Daniel Sokol v krajskom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín obsadil 3. miesto a postúpil tak na celoslovenské kolo s básňou Strach je dobrá vec.
Slávik Slovenska - školské kolo
17.4.2012
1.kategória
1. miesto M. Karašinská, 2.B
2. miesto V. Fojtíková, 2.A; N. Fecková, 1.B
3. miesto P. Pavličko, 3.A
cena poroty N. Rudavská, 1.C; Ch. Moravcová, 2.B
2.kategória
1. miesto S. Chovancová, 5.D
2. miesto M. Slota, 6.B
3. miesto N. Kosárová, 4.C; V. Kosár, 4.C
cena poroty M. Barút, 6:C; M. Fejczo, 4.B
3.kategória
1. miesto M. Lapčáková, 7.C
2. miesto N. Majerníková, 8.B
Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do okresného kola.
Wolkerčatá opäť vo Viedni
Aj tohto roku žiaci našej školy navštívili Viedeň, hlavné mesto Rakúska. Na tento výlet sme sa všetci veľmi tešili. Odchádzali sme v noci za daždivého počasia. Cestovali sme celú noc. Do Viedne sme dorazili ráno okolo 8. hodiny. Deň sme začali prehliadkou prírodovedného múzea, pokračovali sme Hofburgom, kde sme navštívili klenotnicu s korunovačnými klenotmi. Prezreli sme si Dóm sv. Štefana a keďže bolo chladné počasie, pokračovali sme návštevou technického múzea. Koniec dňa bol najkrajší - navštívili sme totiž zábavný park Práter. Tam sme sa vozili na všetkých možných kolotočoch. Večer nás autobus zaviezol do hotela a až tam sme si po celom tom namáhavom dni oddýchli. Hotel bol veľmi pekný , izby čisté a navyše nás prekvapili aj chutné jedlá. V pondelok sme pokračovali v prehliadke. Najprv sme navštívili zámok Schoenbrunn, kde každý z nás dostal audio sprievodcu /malú krabičku so zvukovou nahrávkou/, takže sme sa veľa dozvedeli o živote princeznej SIsi, ale aj o živote na kráľovskom dvore. Ďalej sme pokračovali prehliadkou kočiarov, ktoré používala Mária Terézia. Najlepšie na tomto dni bola ale prehliadka čokoládovne, v ktorej nás oboznámili s výrobou čokolády a čo bolo najlepšie, čokoládu sme si mohli nielen kúpiť, ale dosýta sa jej aj najesť. Po tejto exkurzii nasledoval už len návrat domov. Vrátili sme sa s peknými spomienkami na krásne mesto Viedeň.
Denisa Potyčná, 7.C
Pytagoriáda - obvodové kolo
V dňoch 29. a 30. marca 2012 sa uskutočnilo obvodové kolo matematickej súťaže Pytagoriáda.
kategória P3
1. miesto Benedikt Billý, 3.B
3. miesto Zuzana Jackaninová, 3.B
úspešní riešitelia Vladimír Rúček, 3.B; Soňa Vavreková, 3.A; Zuzana Zdziebková, 3.A
kategória P4
1. miesto Daniel Šellong, 4.C
kategória P6
4. miesto Vladimír Slivka, 6.C
7. miesto Adam Hankovský, 6.C
Olympiáda v ruskom jazyku - krajské kolo
Dňa 23. marca 2012 sa v Prešove uskutočnilo krajské kolo Olympiády v ruskom jazyku. Našu školu reprezentovala žiačka 9.C triedy Viktória Čepigová, ktorá obsadila pekné 4. miesto. Blahoželáme!