V mesiaci november sa zúčastnili žiaci 7.A a 7.B so svojimi učiteľmi p. Minčákom a p. Ildžovou na exkurzii do opálových baní, ktoré sa nachádzajú v sopečnom pohorí Slanské vrchy. Cieľom exkurzie bolo prehĺbiť teoretické školské učivo o konkrétne poznatky v teréne. Žiaci dostali rôzne úlohy, ktoré mali neskôr spracovať v škole. Jednou z nich bolo aj pripraviť správu z exkurzie pre ostatných žiakov našej školy.
Opálové bane na Dubníku ležia medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica, približne 23 km od Prešova. Štôlňa Jozef je jedinou sprístupnenou štôlňou v banskom revíri Libanka. Banské chodby majú celkovo 24 km a 17 horizontov, čiže poschodí, z ktorých 5 je zaplavených. Momentálne je sprístupnených 1,2 km starých banských chodieb a prehliadková trasa trvá 60 minút. Teplota v bani počas roka kolíše od 0,5 °C do 6,5°C. Návštevníci majú možnosť vidieť vzorky opálov, rozličných minerálov, banské svietidlá, vozíky a nástroje používané baníkmi pred 100 rokmi.
Ťažba dubníckych opálov siaha až do doby rímskej a možno ešte skôr. Svetovú slávu si získali od 16. storočia, keď sa rozšíril obchod a vývoz doslova do celého sveta. Do odhalenia nových nálezísk v Mexiku a Austrálii v 19. storočí, bol Dubník jedinou známou lokalitou s ťažbou opálu na svete. Najslávnejšie obdobie ťažby zažili bane v rokoch 1845 až 1880 za rodiny viedenského klenotníka židovského pôvodu Samuela Goldschmidta. Ten síce pomerne skoro zomrel, ale jeho manželka Emília a hlavne jej syn Adolf Ľudovít rozšírili ťažbu opálov, za čo bol povýšený do šľachtického stavu.
Slovenské opály sú na svetových trhoch veľmi cenené najmä pre svoje jedinečné vlastnosti. Vynikajú takzvanou opaloscenciou, čiže dokonalou hrou farieb. Zvlášť si ho obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál s názvom Oheň trójsky.
Najväčší opál, aký sa kedy našiel, má meno Harlekýn a našli ho v roku 1775 na dne potoka v obci Červenica. Vážil 594 g a jeho súčasná hodnota je 500 000 €. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni pod názvom Vienna Imperial Opal. Ťažba opálov bola na Dubníku ukončená v roku 1922. V Prešove je stála výstava opálov v Caraffovej väznici pod názvom Prešov mesto opálov .
Hodnotenie exkurzie zo strany žiakov bolo veľmi pozitívne a ich výroky hovoria sami za seba:
„Bol to veľmi pekný a zaujímavý zážitok.“ (Martin)
„Ja túto exkurziu hodnotím veľmi pozitívne, lebo som si ju užila.“ (Zuzka)
„Veľmi rád by som sa tam ešte raz vrátil.“ (Jakub)
„Bolo to super a veľa som sa tam dozvedela.“ (Klaudia)
„Bol to super deň.“ (Adela)
„Ja by som v bani nechcel pracovať, ale ako exkurzia to bolo viac ako dobre.“ (Alex)
„Som veľmi rada, že som na tejto exkurzii mohla byť a dozvedieť sa nové vedomosti.“ (Viktória)
„Mne sa na exkurzii veľmi páčilo a išiel by som aj nabudúce.“ (Samo)
„Exkurzia zanechala vo mne veľmi dobrý dojem a určite sa do baní chcem ešte raz vrátiť.“ (Kamila)
„Dúfam, že sa ešte budem môcť niekedy zúčastniť takejto perfektnej exkurzie.“ (Ema)
Mgr. Peter Minčák