Letný tábor sa neuskutoční z dôvodu nízkeho počtu prihlásených detí.
Letný tábor
Poľovníci a príroda v tvorbe detí
Výtvarná súťaž
1. miesto - Sofia Babuščáková, 3.A
3. miesto - Veronika Chomová, 4.C
Literárna súťaž
1. miesto - Ella Viglašová, 4.B
Rozlúčka so štvrtým ročníkom
Dňa 26.6.2020 rodičia pre žiakov 4.B pripravili rozlúčkovú párty na tenisových kurtoch. Na rozlúčku bola pre štvrtákov pripravená veľká torta, potom nasledovala opekačka a popoludnie plné hier. Bolo to veľmi milé a príjemné popoludnie.
Milí moji štvrtáci!
Ďalší školský rok je za nami, no pre nás štvrtákov sú to posledné dni strávené na prvom stupni. Štyri roky nášho spoločného putovania ubehli veľmi rýchlo. Určite každý z nás zaspomína, ako po prvýkrát nesmelo vkročil do školy. Nastal okamih, keď v nás ožívajú radostné a možno aj menej šťastné spomienky na štyri roky strávené na prvom stupni. Od prvej chvíle, keď ste prekročili prah školy ako prváci, od prvých slov či viet napísaných v zošite, snažili sa vám byť oporou vaši rodičia, učitelia aj pani vychovávateľky.
Ani sme sa nenazdali a už sa pomaly chystáte na druhý stupeň. Opäť možno príde strach, neistota. Musíte si zvykať na nové tváre, ba aj na vyučovacie predmety, ktoré už nebudú také jednoduché ako tie na prvom stupni.
Do vašich ďalších dní vám prajem veľkú chuť do práce a vytrvalosť ísť za svojím cieľom až do úspešného konca.
Triedna učiteľka 4.B Ľ. Lukáčová
12
4.A – Rozlúčka s 1. stupňom
Dňa 25.júna 2020 sa žiaci 4.A rozlúčili s 1. stupňom a svojou triednou učiteľkou Tatianou Baranovou.
Spoločne si zaspomínali na svoje začiatky v tejto škole, rozprávali sa o pocitoch prváčika, ako sa prišli pani učiteľke pochváliť s každým vypadnutým zúbkom, ako niektorých neposlúchali písmenká, iných zase jazýček alebo rúčky aj ako si museli hľadať cestičku jeden k druhému. Ako plynul čas, podarilo sa skrotiť nepokojné rúčky i jazýček, skamarátiť sa s písmenkami a číslami, rešpektovať kamaráta a zistiť, že je úžasné, ak si vedia získať vedomosti a potrebné informácie samostatne, ak si vedia poradiť s projektom, vedia tvoriť, uvažovať a využívať svoju fantáziu.
Počas celého prvostupňového obdobia stáli pri žiakoch tí najbližší – rodičia. Tešili sa spolu so svojimi deťmi z ich úspechov, pomáhali, povzbudzovali, ale aj trpezlivo upokojovali pri prvých neúspechoch, dohovárali pri drobných zlyhaniach. Boli a sú pre žiakov a aj učiteľov veľkou oporou, za čo im patrí poďakovanie. Táto úzka spolupráca sa veľmi pozitívne prejavila hlavne počas pandémie COVID – 19, ktorú sme všetci zažili prvýkrát v našom živote. Našli sme si nové spôsoby výučby aj komunikácie, ale nič nemôže nahradiť priame rozhovory, hry a učenie v triede.
Dôstojnú rozlúčku spestrili žiaci vtipným programom a súťažami. Pani učiteľka spolu s rodičmi sa postarali o občerstvenie.
„Milé moje deti, celú budúcnosť máte vo svojich rukách. Želám vám, aby ste boli úspešní a aby ste sa dokázali dôstojne preniesť cez všetky prekážky, ktoré vám život postaví do cesty.“
Tr. uč. Tatiana Baranová
14
Poľovníci a príroda v tvorbe detí
V marci sa uskutočnilo vyhodnotenie výtvarných prác okresného kola súťaž Poľovníci a príroda v tvorbe detí. Žiak 7.B triedy Peter Hrabčák získal v 3. kategórii 2. miesto.
Mgr. Anna Staríčková
Výsledky žiakov v súťažiach v šk. roku 2019/20 – Cudzie jazyky
Umiestnenia v školskom kole OANJ:
Kategória 1A (5.-7. ročník)
1. miesto: Jakub German, 7.B
2. miesto: Johanka Nagyová, 7.A
3. miesto: Bronislava Mlynaričová, 7.B
Kategória 1B (8.-9. ročník)
1. miesto: Zuzana Hijová, 8.C
2. miesto: Karolína Kunstová, 9.C
3. miesto: Viktória Jakubašeková, 9.A
Okresné kolo OANJ
Kat. 1A: 1. miesto – Jakub German, 7.B
Kat. 1B: 4. miesto – Zuzana Hijová, 8.C
Univerziáda v anglickom jazyku na GLS
1. miesto: Tamara Čičvarová, 9. C
2. miesto: Johanka Nagyová, 7.A
3. miesto: Bianka Slimáková, 9.C
Korešpondenčný seminár z nemeckého jazyka "Spiel mit!"
4. miesto: Tomáš Pribilinec, 9.C
Školské kolo ORUJ:
1. miesto: Alex Absolon, 9.C
2. miesto: Viktória Jakubašeková, 9.A, Ján Kimák, 9.C
3. miesto: Natália Rudavská, 9.A
Mgr. Eva Dudinská
Maksík – vyhodnotenie
V školskom roku 2019/2020 sa do korešpondenčnej matematickej súťaže Maksík zapojilo 20 žiakov z 2.-4. ročníka. Vzhľadom na špecifické podmienky kvôli karanténe, výsledky posledných kôl posielali žiaci elektronicky.
Všetci žiaci získali diplom a ceruzku, úspešnejší aj puzzle a hry. Pani riaditeľka Mgr. Dagmar Filipová sa žiakom poďakovala za dosiahnuté výsledky a zaželala im mnoho úspechov v ďalších súťažiach.
Najúspešnejší žiaci:
Júlia Gmiterková, 4.A; Eliška Kapráliková, 3.B; Timea Horváthová, 2.B; Emma Mikulová, 4.A; Jozef Lukaček, 3.B; Nicol Knapová, 4.C; Barbora Laura Drusová, 4.A
PaedDr. Tatiana Baranová
OZNAM - Vyučovanie pre žiakov 6.-9. ročníka
Vážení rodičia, milí žiaci,
v súlade s rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva, v zmysle Usmernenia ministerstva školstva o obnovení vyučovania v 6.-9. ročníku a na základe spoločného záveru porady riaditeľov základných škôl, ktorej predmetom bolo posúdenie organizačných a prevádzkových možností jednotlivých škôl, pri zachovaní prísnych hygienických pravidiel, v záujme ochrany zdravia žiakov, nastúpia žiaci týchto ročníkov do škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Bardejov v termíne 29.-30. júna.
Aj na tieto dva dni platí, že žiaci nastúpia do školy na báze dobrovoľnosti, preto prosíme rodičov, aby vyplnili prihlášku zverejnenú na stránke školy, vyznačili záujem dieťaťa o obed a doručili triednemu učiteľovi. Prihlášky žiakov na nástup do školy od 01.06.2020 a 26.06.2020 platia aj pre nástup od 29.06.2020. Pri prvom nástupe je nevyhnutné vyhlásenie o zdravotnom stave žiaka (zverejnené na stránke školy).
Všetci žiaci 9. ročníka nastúpia do školy dňa 29.06.2020 kvôli odovzdávaniu učebníc.
Organizácia 29.06.2020-30.06.2020:
29.06.2020 – odovzdávanie a preberanie učebníc (žiaci 1.-5. ročníka a 9. ročníka), úprava tried, triednické práce,
30.06.2020 – odovzdávanie vysvedčení v triedach, príhovor pani riaditeľky prostredníctvom školského rozhlasu, odovzdávanie odmien žiakom za vzornú reprezentáciu školy a výborný prospech.
Zvládneme to
- 6
Konečne prišiel 1. jún a my sme dostali nevšedný darček. Brány škôl sa otvorili a júnové ráno sa tak trochu začalo podobať na rána spred 3 mesiacov. Začali sme prichádzať do tried medzi svojich kamarátov a pani učiteľky. Bola to taká zvláštna, ale o to vzácnejšia chvíľa. Nemuseli sme, ale chceli sme sa stretnúť, chceli sme sa učiť. Spoločné chvíle v škole si užívame aj takto.
Veríme, že spoločne situáciu zvládneme! Veríme, že sme ju už zvládli!
DAKUJEME VŠETKÝM, KTORÍ NÁM PRITOM POMÁHALI.
Mgr. Daniela Petričová
Zápis žiakov do 5. ročníka
Vážení rodičia žiakov budúcich piatakov,
ponúkame Vám možnosť prihlásiť žiaka na našu školu pomocou ELEKTRONICKEJ PRIHLÁŠKY, ktorú môžete vyplniť v pohodlí domova. Po správnom vyplnení a odoslaní prihlášky Vám príde potvrdzovací e-mail.
Organizácia výchovy a vzdelávania pre rodičov a žiakov 1.-5. ročníka od 1. júna 2020
Základná škola, Wolkerova 10, 085 41 Bardejov
Organizácia výchovy a vzdelávania pre rodičov
a žiakov 1.-5. ročníka od 1. júna 2020
Vážení rodičia,
na základe odporúčania vlády a rozhodnutia zriaďovateľa Mesta Bardejov o obnovení vyučovania od 1. júna budú môcť žiaci 1.-5. ročníka navštevovať školu. Výchovno-vzdelávacia činnosť bude prebiehať od 1. júna 2020 pre žiakov 1.-5. ročníka. Žiaci budú zaradení do tried, z ktorých každá bude mať max. 20 žiakov. Výchovno-vzdelávací proces (VVP) prebieha v 1.- 4. ročníku od 8,00 hod. do 11,20 hod. a v 5. ročníku od 8,00 hod. do 12,15 hod.
Po skončení VVP, podľa záujmu bude nasledovať výchovná činnosť v školskom klube detí max. do 16,00 hod. Žiakom, ktorí sa zúčastnia vyučovania, bude poskytnutá strava v ŠJ za prísnych hygienických noriem.
Účasť na vyučovaní je dobrovoľná. Ak má zákonný zástupca obavy o zdravie, nemusí sa žiak vyučovania zúčastňovať a pokračuje v dištančnej forme vzdelávania.
Príchod a odchod:
Žiak prichádza v čase cca od 7,30 hod. do 8,00 hod. a vstupuje do školy vchodmi (hlavný vchod a vchod od ŠJ) a odchádza zo školy v presne stanovenom čase, len s rodičom, prípadne s inou osobou žijúcou v spoločnej domácnosti (1.-5. ročník). Žiaci 5. ročníka môžu odchádzať zo školy aj s prehlásením rodiča o samostatnom odchode žiaka, ktoré odovzdá triednemu učiteľovi 1. júna 2020 (pozri príloha č. 2) spolu s Vyhlásením (pozri príloha č. 1). Zákonnému zástupcovi nebude umožnené vstupovať do priestorov školy.
Škola neumožní žiakom účasť na vyučovaní v prípade, ak:
- nedodrží určený čas príchodu,
- pri príznakoch akéhokoľvek ochorenia (kýchanie, kašľanie, upchatý nos, zvýšená teplota nad 37,5°C, strata čuchu, vyrážky),
- ak dieťa nebude mať so sebou 2 ks ochranných rúšok a jednorazové hygienické vreckovky.
Pri nedodržaní týchto pokynov, škola žiaka nevpustí do budovy, neodkladne kontaktuje zákonného zástupcu. Ak sa žiak z akéhokoľvek dôvodu nezúčastní vyučovania, zákonný zástupca musí túto skutočnosť oznámiť telefonicky, prípadne mailom triednemu učiteľovi.
V prípade, že žiak bude chýbať viac ako 3 dni, škola bude žiadať písomné odôvodnenie lekára. Škola pristupuje k týmto opatreniam z dôvodu zabezpečenia ochrany pred komunitným šírením ochorenia COVID-19 v základnej škole.
Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu:
- Žiaci budú rozdelení do skupín (do tried) v maximálnom počte 20 žiakov v skupine (triede).
- Vytvorená skupina sa nebude meniť, aj keď počet žiakov klesne, aby nedochádzalo k migrácií žiakov medzi jednotlivými skupinami.
- K spájaniu skupín žiakov dôjde len v prípade, ak počet žiakov v skupine klesne na 7 žiakov (a menej), ale stále až v pondelok – nasledujúci týždeň.
- Pre žiakov, ktorí sa nezúčastnia VVP, škola sprostredkuje dištančné vzdelávanie.
- Vyučovací proces pre žiakov 1.-4. ročníka bude každý deň v rozsahu 4 vyučovacích hodín, do 11,20 hod., v 5. ročníku bude v rozsahu 5 vyučovacích hodín do 12,15 hod.
Organizácia stravovania v ŠJ a školský klub detí:
- Žiaci, ktorí sa nestravujú v ŠJ a nenavštevujú ŠKD, budú odchádzať zo školy po skončení vyučovania.
- Žiaci, ktorí sa stravujú v ŠJ a nenavštevujú ŠKD, budú odchádzať zo školy po skončení obeda v sprievode zákonného zástupcu alebo ním poverenou osobou, prípadne samostatne (len žiaci 5. ročníka).
Vyberanie žiakov z ŠKD bude prebiehať len po telefonickom kontakte s vychovávateľkou, prípadne učiteľom, ktorý bude v danej skupine (oddelení) prevádzať výchovno-vzdelávaciu činnosť.
Mgr. Dagmar Filipová, riaditeľka školy
Priloha_2-Prehlasenie_rodica.docx
Priloha_3-Usmernenie_k_stravovaniu_deti_v_ZS_(od_hlavneho_hygienika_SR).docx
Hodnotenie žiakov
Základná škola, Wolkerova 10, 085 41 BARDEJOV
Vážení rodičia, zákonní zástupcovia žiakov, dávame do pozornosti rozhodnutie o spôsobe hodnotenia žiakov našej Základnej školy v čase mimoriadnej situácie, zapríčinenej prerušením vyučovania v školách od 16.03.2020. Toto rozhodnutie by platilo aj v prípade, že by sa vyučovanie v školách obnovilo ešte pred 30.06.2020. Tento dokument je záväzný a tvorí prílohu ŠkVP našej školy.
Rozhodnutie o spôsobe hodnotenia žiakov ZŠ v 2. polroku šk. roka 2019/2020
Riaditeľka Základnej školy, Wolkerova 10, 085 41 Bardejov oznamuje, že v zmysle Usmernenia MŠVVaŠ rozhodla o spôsobe hodnotenia žiakov Základnej školy, Wolkerova 10, Bardejov takto:
- V prvom až treťom ročníku ZŠ sa v čase mimoriadnej situácie vo všetkých predmetoch, okrem výchovných predmetov, priebežné aj záverečné hodnotenie realizuje formou slovného hodnotenia v zmysle Metodického pokynu MŠVVaŠ SR č. 22/2011 na hodnotenie žiakov ZŠ.
- Vo štvrtom až deviatom ročníku ZŠ sa v čase mimoriadnej situácie priebežné hodnotenie realizuje podľa bodu 1 – formou slovného hodnotenia. Záverečné hodnotenie sa realizuje formou klasifikácie vo všetkých predmetoch, okrem výchovných predmetov. Pri záverečnom hodnotení – klasifikácii sa v čase prerušeného vyučovania berú do úvahy známky za 1. polrok z daného vyučovacieho predmetu, známky, ktoré žiaci získali od 01.02020 do 16.03.2020, prípadne v období od 16.03.2020 do 06. apríla 2020 (t.j. do vydania usmernenia MŠVVaŠ SR).
- Všetky výchovné predmety v prvom až deviatom ročníku ZŠ sa nebudú hodnotiť. Na konci školského roka sa na vysvedčení v predmete uvedie slovo absolvoval/absolvovala.
Sú to tieto predmety:
- Pracovné vyučovanie
- Výtvarná výchova
- Hudobná výchova
- Telesná a športová výchova
- Etická výchova
- Náboženská výchova
- Technika
Podmienky v čase prerušeného vyučovania neumožňujú naplniť ciele týchto predmetov.
Získavanie podkladov na hodnotenie počas prerušeného vyučovania
Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov získava učiteľ v čase prerušeného vyučovania v škole najmä:
- z portfólií žiackych prác,
- rozhovormi so žiakmi,
- konzultáciou s rodičmi,
Podkladmi môžu byť aj projekty, riešenia úloh, praktické práce spracované samostatne žiakmi počas domácej prípravy s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka.
Kritériá na postup do vyššieho ročníka
- V čase mimoriadnej situácie je vo výnimočných prípadoch možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov 2. stupňa ZŠ, ktorí si zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vyučovania na diaľku a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania.
- Preskúšanie je možné najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.08.2020.
Toto rozhodnutie bolo prerokované on-line s pedagogickými zamestnancami školy dňa 21.04.2020.
Zmena v záverečnom hodnotení žiakov 2. a 3. ročníka ZŠ
Na základe zmien v usmernení k vysvedčeniam vydaných MŠVVaŠSR týkajúcich sa záverečného hodnotenia sa členovia MZ a PK dohodli na hodnotení známkou na vysvedčení. Hodnotenie výchovných predmetov sa nemení.
V Bardejove 21.04.2020
Mgr. Dagmar Filipová, riaditeľka školy
SVET SA ZASTAVIL
Svet sa možno zastavil preto, aby sme v sebe objavili ľudskosť...
Takúto myšlienku som poslala žiakom 8. ročníka, lebo ma zaujíma, ako to, čo sa okolo nás deje, vnímajú naše deti. My dospelí si množstvo informácií dokážeme vyhodnotiť racionálne, ale deti vnímajú svet viac prostredníctvom emócií. Som príjemne prekvapená, že ani našim žiakom nie je ľahostajné, kde a ako budú žiť oni aj ďalšie generácie. Máme šikovné a múdre deti, o čom svedčia aj dve úvahy našich žiačok (ale je ich oveľa viac). Oplatí sa ich nielen prečítať, ale najmä sa zamyslieť.
Mgr. Anna Fröhlichová
* * *
Čas rýchlo letí. Ani sa nenazdáme a život nám pretečie pomedzi prsty ako voda. Mali by sme si začať uvedomovať, čo je v živote dôležité a všímať si krásne veci okolo seba.
Rodičia chodia do práce. Nemajú čas byť so svojou rodinou. Celý život strávia v práci, aby ich rodina mala z čoho žiť, ale nemyslia na to, že aj keď ich rodina bude bohatá, nebude šťastná. Deti potrebujú tráviť čas so svojimi rodičmi, ísť niekedy na výlet alebo sa úprimne porozprávať.
Koronavírus všetkých spojil, ale niektorých aj rozdelil. Donútil nás zamyslieť sa nad dôležitými hodnotami v živote, ako je láska, zdravie, priateľstvo... Otvoril nám oči.
Na Zemi nebudeme večne a smrti sa nevyhneme, aj keby sme veľmi chceli. Týka sa každého jedného z nás. Smrť si nevyberá či sme bohatí, chudobní, starí, mladí, alebo aké máme postavenie. Počká si každého jedného. Celý život sa niekam ponáhľame. Raz za čas by sme sa mali zastaviť a poobzerať sa, aké veľké bohatstvo nás obklopuje. Pokochať sa krásou prírody, načúvať jej a nie ju ničiť. Príroda sa vždy dokáže sama brániť. Teraz sa bráni zase. Vyvinula si nové zbrane proti svojim nepriateľom. A kto sú tí nepriatelia? Je to ľudstvo. Nedokázali sme spolunažívať s prírodou.. Vyrubujeme lesy, zabíjame zvieratá pre zábavu a ubližujeme našej planéte. Z prírody by sme si mali brať len to, čo potrebujeme pre život, a nie byť chamtiví a okrádať ju. Príroda nepatrí nikomu.
Koronavírus sa objavil a zaútočil. Zastavil prevádzku veľkých fabrík a tovární. Zatvoril nás do domov, aby sa naša matka Zem mohla uzdraviť a regenerovať. Pomôže nám táto situácia pochopiť, že Zem je len jedna a mali by sme si ju chrániť? Alebo sa koronavírus bude musieť vracať každý rok? A kedy konečne pochopíme, že nás nezabíja koronavírus, ale my sami našou ľahostajnosťou a bezohľadnosťou?
V niektorých ľuďoch sa objavila skrytá ľudskosť a spoznali samých seba. A čo tí ostatní?
Adela Nováková, 8.B
* * *
Je ozaj veľmi zvláštne, ako dokáže človek z minúty na minútu všetko zmeniť.
31. 12. 2019 sme všetci čakali, kedy hodiny konečne ohlásia polnoc, no keby sme vedeli, ako nastupujúci rok zmení svet, až takí šťastní by sme neboli.
Koncom roka sa vyskytli prvé prípady novej nákazy. Nikto to nebral vážne. Ale každý deň pribúdalo viac a viac ľudí s týmto ochorením. Pomaly sa tento vírus dostával ďalej za hranice Číny. Dostal sa do Kórey, Japonska, Ruska, Nemecka, Anglicka a ďalších krajín, kde sa nakazilo veľké množstvo ľudí a mnohých to stálo aj život. Koronavírus sa dostal nakoniec aj na Slovensko. Nikto nečakal, aká vážna táto situácia bude, pretože sme sa doteraz s niečím takým nikdy nestretli. Stále pribúdali nové prípady, situácia sa zhoršovala a opatrenia sa sprísňovali. Uvedomili sme si, že na takúto situáciu nie sme pripravení. Rúška boli potrebné pre každého z nás, ale keďže sme ich mali nedostatok, museli sme si ich šiť sami. Medzi Slovákmi sa našli ľudia s veľkým srdcom, ktorí šili rúška a nosili ich pre zdravotníkov, policajtov, vojakov – hrdinov tejto doby. Koronavírus nám možno niečo zobral, ale veľa nás naučil. Naučil nás žiť bez obchodov, bez stáleho lietania po svete, dal nám čas na našu rodinu, naučil nás pomáhať najmä tým, ktorí sú najzraniteľnejší, naučil nás viac si chrániť svoje zdravie i zdravie našich blízkych. Naučil nás tým správnym hodnotám. Mnohí ľudia nakupovali starším, aby sa nevystavili nebezpečenstvu, vešali rúška na ploty, nechávali ich na lavičkách alebo ich rozdávali. Vďaka zastaveniu fabrík sa vyčistilo ovzdušie, rieky a Zem tak získala kúsok slobody.
Pevne verím, že sa na svete viac takáto choroba neobjaví a nezoberie nám to najvzácnejšie, čo máme. Hovorí sa, že človek si uvedomí, čo má, až keď to stratí. Len neviem... Je tento vírus dostatočne silný na to, aby ľudstvo zmúdrelo?
Alexandra Sofia Majerníková, 8.B
Od 1. júna otvárame školu – oznam pre rodičov
Vláda SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 18.05.2020 rozhodli, že s platnosťou od 1. júna 2020 sa otvoria materské školy a 1.-5. ročník základných škôl a ŠKD. Vyučovanie pre žiakov 6.-9. ročníka ostane naďalej dištančné.
Postupné otvorenie základných škôl bude významným krokom:
- k znovuobnoveniu získaných návykov žiakov vo vzťahu ku vzdelávaniu, obnoveniu prirodzeného socializačného prežívania žiakov v rovesníckych skupinách spred obdobia mimoriadneho prerušenia prevádzky kvôli prevencii nákazy COVID-19,
- k oživeniu ekonomiky prostredníctvom možnosti zákonných zástupcov nastúpiť do práce,
- k zníženiu zaťaženia zákonných zástupcov,
- k odbremeneniu veľkej časti učiteľov, ktorí museli realizovať vyučovanie za špecifických a neštandardných podmienok.
Základné informácie
- Žiaci školy, ktorí prejavia záujem o vyučovanie v základnej škole (na základe prihlášky pod textom, ktorú je potrebné vyplniť a poslať mailom triednemu učiteľovi, prípadne na mail školy do 25.05.2020), budú rozdelení na skupiny, v ktorých ich bude najviac 20. V skupinách môžu byť spolu aj žiaci, ktorí pred mimoriadnym prerušením prevádzky, kvôli prevencii nákazy COVID-19, neboli v spoločnej triede.
- Vytvorená skupina sa nebude meniť, aj keď počet žiakov klesne, nebude dochádzať k migrácií žiakov medzi jednotlivými skupinami. Riaditeľka školy v prípade nízkych počtov žiakov zváži zmenu skupiny, avšak až v nasledujúcom týždni po dosiahnutí nízkeho počtu žiakov (napr. skupina A sa v stredu zmenší na 7 žiakov, skupina B na 5 žiakov, v pondelok - nasledujúci týždeň sa tieto skupiny spoja).
- Metódy a obsah vzdelávacích a záujmových činností budú prispôsobené konkrétnej skupine, vzhľadom na vek žiakov a úroveň ich vedomostí, znalostí a zručností.
- Obsah a forma všetkých vzdelávacích a záujmových činností bude volená tak, aby boli zaistené hygienicko - epidemiologické opatrenia.
- Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci základnej školy v súlade s aktuálnymi hygienicko-epidemiologickými nariadeniami a podľa svojho uváženia a možností zabezpečia rozstupy medzi žiakmi pri výchovno-vzdelávacom procese.
- Dobrovoľná účasť žiakov na vyučovaní v základnej škole resp. nemožnosť zúčastňovať sa vyučovania v základnej škole z dôvodu naplnenia kapacity, neumožňuje základnej škole pokračovať vo vzdelávaní podľa školského vzdelávacieho programu. Z tohto dôvodu si škola mení organizáciu vyučovania, obsah i formy vzdelávania.
- Výučba bude prebiehať v tematických blokoch (napríklad celý deň bude venovaný problematike pitnej vody), kombináciou blokového/tematického vyučovania a hodinovej organizácie alebo iba klasickej hodinovej organizácie v závislosti od požiadaviek vyučujúceho.
- Podľa platného usmernenia k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 sa písomné a ústne skúšanie nerealizuje najmenej tri týždne „od nástupu žiakov do školy". Vzhľadom na charakter výchovno - vzdelávacieho procesu, ktorý budeme uskutočňovať, nebude sa písomné a ústne skúšanie realizovať do konca školského roku 2019/2020.
- Príchod žiakov 1. – 5. ročníka do tried je v čase od 7:30 hod do 8:00 hod.
- V deň vyučovania sa žiaci na základe záujmu rodičov môžu stravovať v školskej jedálni.
Zákonný zástupca žiaka:
- Zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk).
- Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň dve rúška a papierové jednorazové vreckovky.
- Dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky konkrétnej základnej školy do konca školského roku 2019/2020.
- Predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy, alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.
- V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID_19, bezodkladne o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.
Na stiahnutie:
OZNAM
Základná škola, Wolkerova 10, 085 41 Bardejov
Riaditeľka Základnej školy na Wolkerovej ulici v Bardejove vydáva nasledujúce pokyny na obdobie do konca školského roka 2019/2020 v oblasti prevádzky a vnútorného režimu základnej školy i v oblasti podmienok na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov.
Na základe stavu, ktorý bol zistený prieskumom medzi zákonnými zástupcami žiakov, a na základe rozhodnutia zriaďovateľa o jej otvorení zabezpečí škola plynulú prevádzku do konca školského roka 2019/2020 pre žiakov 1.-5. ročníka.
Personálne zabezpečenie prevádzky základnej školy a organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu
- Výchovno-vzdelávaciu činnosť budú zabezpečovať pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci, ktorí nepatria do rizikovej skupiny z hľadiska ohrozenia ochorením COVID -19.
- Ostatné činnosti v škole (najmä upratovanie) zabezpečia nepedagogickí zamestnanci, ktorí nepatria do rizikovej skupiny z hľadiska ohrozenia ochorením COVID - 19.
- K rizikovým skupinám patria:
- tehotné ženy,
- osoby staršie ako 60 rokov,
- osoby s pridruženými chronickými chorobami a s oslabenou imunitou (s cukrovkou, kardiovaskulárnym ochorením, chronickou respiračnou chorobou alebo s imunodeficientným syndrómom).
- V prípade, že zamestnanec z rizikovej skupiny začne vykonávať prácu na pracovisku, vyznačí túto skutočnosť v dotazníku o zdravotnom stave pred návratom do zamestnania.
- Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci, ktorí nastúpia do škôl, budú zabezpečovať vyučovanie v základnej škole a výchovné aktivity pre žiakov 1. až 5. ročníka. Základná škola do tohto procesu zapojí nielen pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorí v čase bežnej prevádzky realizujú výchovu a vzdelávanie v 1. až v 5. ročníku, ale aj všetkých pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, ktorí nerealizujú dištančné vzdelávanie v 6. až v 9. ročníku.
- V prípade, že všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci budú vykonávať prácu na pracovisku, vyčlení riaditeľ školy zamestnancov, ktorí sprostredkujú, podľa možností školy, vzdelávanie žiakom dištančné.
- Základná škola, ak to bude z kapacitných dôvodov nutné, prehodnotí a upraví dištančné vzdelávanie v 6. až v 9. ročníku (so zameraním na hlavné vzdelávacie oblasti) tak, aby v prípade potreby vedela využiť časť týchto pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov na vzdelávanie a výchovu žiakov 1. až 5. ročníka formou vyučovania v základnej škole alebo na vzdelávanie žiakov dištančné.
- Základná škola do konca školského roku neorganizuje žiadne spoločné akcie - besiedky, rozlúčky so školským rokom a iné hromadné podujatia, kde dochádza k združovaniu väčšieho množstva osôb; v nevyhnutnom prípade realizuje podujatie len na úrovni skupiny a bez prítomnosti rodičov a iných osôb, nepracujúcich v škole. Základná škola neorganizuje školy v prírode a viacdňové školské výlety.
- Dobrovoľná účasť žiakov na vyučovaní v základnej škole resp. nemožnosť zúčastňovať sa vyučovania v základnej škole z dôvodu naplnenia kapacity, neumožňuje základnej škole pokračovať vo vzdelávaní podľa školského vzdelávacieho programu. Z tohto dôvodu si škola mení organizáciu vyučovania, obsah i formy vzdelávania.
- Podľa platného usmernenia k obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia školského vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020 sa písomné a ústne skúšanie nerealizuje najmenej tri týždne „od nástupu žiakov do školy". Vzhľadom na charakter výchovno - vzdelávacieho procesu, ktorý budeme uskutočňovať, nebude sa písomné a ústne skúšanie realizovať do konca školského roku 2019/2020.
- Stravovanie bude zabezpečované podľa možností personálu a záujmu žiakov v bežnej podobe.
- Výdaj jedla sa uskutoční do troch hodín od jeho prípravy.
- Stravovanie sa zabezpečí tak, aby sa skupiny nepremiešavali.
- Stravu bude vydávať personál spolu s čistým príborom, žiaci si sami jedlo a pitie nebudú dokladať a nebudú si brať ani príbory.
Opatrenia školy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov
- Pri prvom nástupe do práce všetci zamestnanci základnej školy vyplnia dotazník o zdravotnom stave pred návratom do zamestnania (príloha č. 1).
- Po dohode so zákonnými zástupcami zabezpečíme, aby žiaci, s cieľom ochrany pred komunitným šírením ochorenia COVID -19 v základnej škole, prichádzali a odchádzali len s osobami, ktoré so žiakom žijú v spoločnej domácnosti.
- Zabezpečíme každodenný ranný zdravotný filter, ranné meranie teploty žiakov každej skupiny pedagogickým zamestnancom alebo iným povereným zamestnancom bezdotykovým teplomerom pri vstupe do základnej školy a dezinfekciu rúk všetkých osôb pri vstupe do budovy, a to dezinfekčným prostriedkom vhodne umiestneným.
- Pri ceste do školy sa sprevádzajúce osoby a žiaci riadia opatreniami ÚVZ SR a pokynmi RÚVZ. Sprevádzajúce osoby sa vo vnútorných priestoroch školy nepohybujú.
- Budeme minimalizovať zhromažďovania osôb pred základnou školou. Zabezpečíme organizáciu pohybu osôb pred svojimi vnútornými a vonkajšími priestormi, tak aby sa minimalizoval kontakt medzi osobami.
- Žiak si v šatni alebo v triede do skrinky odložia rezervné rúško, ktoré bude označené menom a uložené vo vrecúšku (pre prípad znečistenia svojho používaného rúška).
- Žiaci si umývajú ruky bežným spôsobom, ktorý je v súlade s aktuálnymi hygienicko-epidemiologickými nariadeniami.
- Žiaci nosia rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, okrem svojej skupiny v interných a externých priestoroch školy, kde prebieha výchovno - vzdelávací proces.
- Nepedagogickí zamestnanci školy nosia rúško alebo ochranný štít. Pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) majú odporučené nosiť rúško alebo ochranný štít pri výkone výchovno-vzdelávacieho procesu, v ostatných prípadoch nosia rúško alebo ochranný štít.
- V miestnosti, v ktorej sa bude zdržiavať skupina, bude zabezpečené časté a intenzívne
vetranie. - Budeme organizovať aktivity tak, aby bolo možné väčšiu časť dňa tráviť vonku či už v areáli školy alebo mimo neho. V externom prostredí (nie vo vnútri telocvične) sa budú vykonávať aj telesno-výchovne aktivity.
- Pedagogickí zamestnanci budú opakovane upozorňovať žiakov na dodržiavania hygienických pravidiel pri kašľaní a kýchaní.
- Presuny skupín žiakov, pohyb po chodbách, návštevu toaliet či spoločných priestorov budeme organizovať tak, aby boli minimalizované kontakty ako medzi skupinami, tak jednotlivcami, vrátane zamestnancov školy.
- Skupiny žiakov sa budú vonku intervalovo striedať.
- Rukavice pre bežné činnosti nie sú nutné, potrebné sú napr. pri príprave jedla, likvidácii odpadov, dezinfekcii atď.
- Toalety budú vybavené mydlom v dávkovači a jednorazovými papierovými utierkami (obrúskami) pre osušenie rúk.
- Upratovanie a dezinfekcia toaliet bude minimálne dvakrát denne a podľa potreby.
- Upratovačky budú informované a poučené o sprísnených podmienkach upratovania a o potrebe priebežného čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, ostatných povrchov a predmetov.
- Dôkladne sa budú čistiť všetky miestnosti, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy budú nachádzať. Toto čistenie sa bude vykonávať najmenej raz denne.
- Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, bude vykonávaná minimálne dvakrát denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí).
Zákonný zástupca:
- Zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk).
- Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň dve rúška a papierové jednorazové vreckovky.
- Dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky konkrétnej základnej školy do konca školského roku 2019/2020.
- Predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy, alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie.
- V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID_19, bezodkladne o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.
- Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená telesná teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest) nesmie vstúpiť do priestorov základnej školy.
- Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID-19, je nutné umiestniť ho do samostatnej miestnosti a kontaktovať zákonných zástupcov, ktorí ho bezodkladne vyzdvihnú. O podozrení na nákazu COVID - 19 základná škola informuje príslušný RÚVZ tak, ako je to v prípade iných infekčných ochorení.
- Ak sa u zamestnanca základnej školy objavia príznaky nákazy COVID - 19 v priebehu jeho pracovného dňa, bezodkladne o tom informuje riaditeľa školy a opustí školu v najkratšom možnom čase s použitím rúška.
Mgr. Dagmar Filipová
riaditeľka školy
Na stiahnutie:
Oznam pre rodičov budúcich prvákov
Vážení rodičia budúcich prvákov,
prosíme Vás, príďte osobne potvrdiť prijatie Vášho dieťaťa do ZŠ na Wolkerovej ulici nasledovne:
- 26.05.2020 (utorok) od 8,00 hod. – 12,00 hod.
v abecednom poradí podľa priezviska dieťaťa (A – K) - 27.05.2020 (streda) od 8,00 hod. – 12,00 hod.
v abecednom poradí podľa priezviska dieťaťa (L – Z)
Dodržiavajte opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR (povinné rúško, dezinfekcia rúk, vlastné pero, dodržiavanie odstupov).
Ďakujeme.
- 26.05.2020 (utorok) od 8,00 hod. – 12,00 hod.
POĎAKOVANIE
My žiaci 1.A triedy posielame silný pozdrav tým, ktorí aj v tejto ťažkej dobe neoddychujú a pomáhajú všetkým nám. Aspoň takto sme sa im snažili spríjemniť pracovné chvíle a jednoducho povedať ĎAKUJEME. Všetkým, ktorí ste v prvej línii či už ste lekári, policajti, hasiči aj tí ostatní, máte náš obdiv a uznanie. Spolu TO zvládneme!
Mgr. Daniela Petričová
Deň matiek
Deň matiek patrí medzi najdojemnejšie sviatky - pre každého človeka je jeho matka najdôležitejším človekom na svete. Od detstva až po posledné chvíle pred odchodom z tohto sveta si človek nesie v sebe jedinečný a neopakovateľný obraz svojej matky. Matky, ktorá všetko chápe, odpúšťa, vždy poľutuje a bude stále milovať svoje dieťa bez ohľadu na to, aké ono je. Aj v týchto neľahkých dňoch sa mamky starajú o svoje poklady. Okrem bežných vecí ich však čakajú aj spoločné úlohy súvisiace so školskými povinnosťami. Kontrolujú, pomáhajú, sú v neustálom nasadení...
Preto Vám všetkým patrí veľké ďakujeme!
Niekoľko slov od detí:
To, že Ťa ľúbim,
už určite vieš,
a to, že neprestanem,
to Ti píšem tiež./5.ročník/
Mojej mamke!
Mojej mamke by som chcela poďakovať za to, že sa ku mne nespráva len ako mama, ale aj ako moja najlepšia kamarátka. No hlavnou vecou je to, že vo mňa vždy verila a aj keď mi to nevyšlo najlepšie, vždy to bola ona, ktorá mi povedala, že ma aj tak ľúbi najviac na svete a že si z toho nemám nič robiť. Jej dobrých vlastností je možno viac než milión, no tieto hlavné, ktoré som spomenula mi ju najviac pripomínajú. ĎAKUJEM JEJ ZA VŠETKO, ČO PRE MŇA ROBÍ.
/ z listu Hany/
Mgr. Milada Mlynárová
Spôsob podávania prihlášok na SŠ
Vážení rodičia/zákonní zástupcovia (*ďalej len ZZ) žiakov 9. ročníka!
Vychádzajúc z rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR o termínoch, organizácii podávania prihlášok na SŠ v čase mimoriadnej situácie a po prerokovaní s vedením školy bude prebiehať podávanie prihlášok v našej škole podľa nasledujúcich pokynov:
1. Prihlášky na SŠ s talentovými skúškami už boli odoslané (rodičia/ZZ - čakať na pokyny zo SŠ).
2. Prihlášky na ostatné školy budú pripravené podľa tlačív Potvrdenie údajov pred tlačou prihlášok, ktoré rodičia/ZZ odoslali výchovnej poradkyni. Do 07. 05. 2020 majú SŠ zverejniť na svojich webových stránkach inovované kritériá prijatia na SŠ, pokiaľ rodičia/ZZ po prehodnotení chcú zmeniť školu uvedenú v tlačive, prosím kontaktovať výchovnú poradkyňu do 10. 05. 2020 na mailovej adrese e.andruscakovazsw@gmail.com alebo cez správu Edupage.
3. Rodičia/ZZ žiakov prídu do školy skontrolovať a podať prihlášky, a to nasledovne:
- 9. A,B - 13.05.2020 (streda) od 8.00 do 13.00 hod.
- 9. C,D - 14.05.2020 (štvrtok) od 8.00 do 13.00 hod.
Celý proces bude prebiehať v súlade s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia (povinné rúško, dezinfekcia rúk, vlastné pero, dodržiavanie odstupov).
Je potrebné priniesť so sebou vysvedčenia z predchádzajúcich ročníkov, t. j. 6.,7.,8. a výpis známok polročného hodnotenia z 9.ročníka + prekopírované diplomy, ktoré chcete priložiť k prihláškam - v počte prihlášok.
4. K prihláškam, prosím, pripraviť len diplomy za súťaže, ktoré sú uvedené v kritériách prijatia na danú SŠ (zverejnených na ich webových stránkach). V prípade problémov súvisiacich s diplomami, prosím, kontaktovať pána zástupcu riaditeľky školy Mgr. J. Dunčáka na tel. čísle 0911 509 059.
5. Takto podané prihlášky a odovzdané diplomy budú výchovnou poradkyňou skompletizované a následne odoslané riaditeľkou školy na príslušné SŠ.
O ďalšom postupe Vás budem informovať prostredníctvom našej webovej stránky.
V prípade nejasností, akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať na mailovej adrese e.andruscakovazsw@gmail.com alebo cez správu Edupage.
Mgr. Eva Andruščáková, výchovná poradkyňa
Ako oslávili Deň zeme žiaci 1. stupňa
- 9