• Sila lásky  

          • Učenie a výchova sú procesy, ktoré nie sú ohraničené vekom. V popredí je človek (žiak), ktorému sa snažíme niečo dobré odovzdať.  V predmete Náboženská výchova je niekedy veľmi ťažké  hovoriť o Bohu, o pravde, o láske, keď slová, ktoré používame v komunikácii,  akoby stratili svoj  význam.  V dnešnej dobe, keď mnohí ľudia úmyselne zavádzajú,  a keď slová strácajú svoju silu, je veľmi dôležité vidieť niekoho, kto spája vo svojom živote slová so skutkami. Jedno latinské príslovie hovorí, že slová dokážu hýbať, ale príklady pritiahnuť.

            Učitelia náboženskej výchovy p. Zeleniak a p. Minčák sa preto rozhodli  pripraviť pre žiakov 8. a 9. ročníka exkurziu do Inštitútu Krista Veľkňaza. Na exkurziu sa žiaci duchovne pripravovali na hodinách náboženstva modlitbou, a tiež zháňali materiálnu pomoc pre ľudí v núdzi. V deň exkurzie sa nám najprv pokazil autobus, ale to nás neodradilo od nášho cieľa.  Po príchode do areálu sa žiakom  najskôr prihovoril v prekrásnej kaplnke zodpovedný zamestnanec, ktorý opísal podmienky a život ľudí  v zariadení. V tomto resocializačnom zariadení, ktoré  sa nachádza v Žakovciach pri Kežmarku je momentálne umiestnených 370 ľudí. Muži, ženy, rodiny s deťmi, týrané matky, ľudia s telesným postihnutím, bývalí väzni, bezdomovci, alkoholici, gambleri. Na všetkých dohliada farár Marián Kuffa.  Prečo  to robí? Pretože pochopil, že Boh ho miluje a on na tú lásku nemôže reagovať nijak inak len láskou, ktorá je nesebecká.  Jeho láska vidí v iných ľuďoch ešte stále človeka, aj keď by sme kľudne mohli niekedy použiť iné slovo za to, čo spôsobili druhým.

            To, čo spája všetkých týchto ľudí,  je nový domov. Všetci klienti, ktorí obývajú komplexy budov,  musia dodržiavať prísne pravidlá. Ich terapia spočíva v každodennej práci a modlitbe.  Denne pracujú približne 8 hodín, novoprijatí aj viac, a povinne slávia svätú omšu a modlia sa dva ružence. Aj keď podmienky na život nie sú ako v hoteli, ľudia, predovšetkým chlapi, sú vďační. Bývajú viacerí spolu na izbách. Ak niekto nafúka alkohol, je to vážny priestupok, pre ktorý musí odísť. Odvezú ho na stanicu do Popradu, a ak sa rozhodne vrátiť, musí znášať prísnejšie podmienky ako ostatní. Navyše musí kúpiť  jeden fúrik. Sú tam jednotlivci, ktorí už kúpili aj viac ako  20 fúrikov. Nie každému táto terapia vyhovuje a niektorí aj odídu. Neskôr sa ešte žiaci stretli s pánom farárom Kuffom, ktorý ich oslovil svojim veľmi osobným  svedectvom  života a poskytol im viacero dobrých rád do života.

            Po prednáškach si mohli žiaci prezrieť so sprievodcom  areál komplexu, ktorý si  klienti svojpomocne postavili a ešte stále rozširujú. Jednotlivé budovy neslúžia len na bývanie, ale nachádza sa tam aj  pekáreň, práčovňa a kuchyňa, či sklady alebo garáže na rôzne stroje. Žiaci si všimli, že tam chovajú kravy, ovce, kozy, svine dokonca aj pštrosy, aby boli čo najviac sebestační. Niektorí odvážni žiaci využili možnosť zajazdiť si na koňoch v malej jazdeckej ohrade.

            Ako správna návšteva neprišli sme  s prázdnymi rukami. Skoro každý žiak niečo doniesol. Či už to bola kozmetika alebo potraviny. Tí, ktorí zabudli, ľutovali, keď videli tých ľudí ako sa tešia z darov.

            Na záver ešte niekoľko dojmov žiakov:

            „Páčil sa mi farár, jeho otvorenosť, že na nič sa nehral a tiež jeho zaujímavý život. Podľa mňa má zmysel pomáhať ľuďom.“

             „ Myslím si, že určite má zmysel pomôcť takýmto ľuďom a možno práve niektorým z nich to pomôže, aby opäť vykročili vpred dobrou nohou a žili život tak ako majú.“

            „Bolo to super a som veľmi šťastná a vďačná, že som tu mohla byť. Farár rozprával nádherne o všetkom a myslím si, že aj niektorým chlapcom, ktorí sa zo všetkého smejú a je im všetko jedno, tak  aj tí si z toho určite niečo odniesli.  “

            „Páči sa mi, že tam ľuďom dávajú druhú šancu, veria im, že sa zmenia.“

            „ Veľmi to bolo krásne. Tí ľudia boli veľmi milí a páčilo sa mi , že to neberú tak ťažko, a že to berú s takou vierou, že mám pred nimi až taký rešpekt ako nikdy predtým. Dúfam, že aj iní žiaci budú mať možnosť ísť na toto zaujímavé miesto.“

            Mgr. Peter Minčák

          • Prevencia šikanovania v školskom klube detí

          • V školskom klube detí sme zorganizovali preventívne aktivity na tému šikanovania. Prostredníctvom hier, diskusií a modelových situácií sa žiaci dozvedeli, ako šikanovanie rozpoznať, predchádzať mu a správne reagovať. Diskutovali sme aj o dôležitosti rešpektu a pomoci druhým.

            „Všetci môžeme byť silní – nie tým, že ublížime, ale tým, že budeme stáť pri sebe.“

            Táto myšlienka nás sprevádzala počas celej aktivity, ktorej cieľom bolo posilniť priateľské vzťahy a vytvoriť bezpečné prostredie, kde sa každé dieťa cíti prijaté.

            Školský podporný tím: Mgr. Katarína Bučková, Mgr. Nikoleta Gajdošová

          • Bubnovačka

          • Aby bolo deti lepšie počuť

            Dňa 19. novembra 2024 sa naša škola zapojila do iniciatívy „Aby bolo deti lepšie počuť“. Spoločným bubnovaním sme vyjadrili, že názory a pocity detí sú dôležité a zaslúžia si byť vypočuté. Naši žiaci prejavili svoju kreativitu a prispeli k atmosfére plnej radosti a spolupráce.

            Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a podporili túto krásnu myšlienku!

            Mgr. Katarína Bučková

          • Turnaj v dáme

          • Sivastý november sme si my v ŠKD spríjemnili priateľským turnajom v dámePo krátkom objasnení pravidiel a vysvetlení, že dáma podobne ako šachy je tichý šport, sa žiaci rozdelili do dvoch kategórií. Prvá kategória: 1. a 2. ročník, druhá kategória: 3. a 4. ročník. S bojovým zápalom a tiež snahou o hru fér, sa žiaci postupne prestriedali a zahrali zopár hier. 

            V prvej kategórii sa umiestnili títo žiaci: 

                    1. miesto - Šimon Cmar, 1.C

                    2. miesto - Matúš Korba, 1.A

                    3. miesto - Matúš Kvak, 2.A

            V druhej kategórii sa umiestnili títo žiaci:

                    1. miesto - Alexej Štefanco, 4.B

                    2. miesto - Mia Kovalčik, 3.A

                    3. miesto - Timon Dráč, 4.B

            Atmosféra bola tak, ako aj po iné roky zaujímavá a plná správneho napätia, ceny boli odovzdané a už sa aj ozývali hlasy, kto zase o rok príde skúsiť svoje šťastie i um. Všetkým ďakujeme za účasť a výhercom srdečne blahoželáme.  

            Mgr. Michaela Hudáková, vychovávateľka

          • Únia žien na návšteve

          • V stredu 13.11 sa uskutočnilo milé stretnutie Únie žien, v priestoroch našej školskej jedálne.

            Ako by taká príležitosť mohla byť bez milého privítania. 

            V úvode sa krásnym slovom prihovoril pán riaditeľ Mgr. Homza, PhD., ktorý vyzdvihol rolu ženy v našej spoločnosti. Potom prenechal priestor tanečníčkam z tanečného krúžku - Pastelky. Svojím folklórnym tancom a piesňami naladili prítomné dámy na úvod príjemného popoludnia.

            Žiačky boli úžasné, užili si vystúpenie a už teraz sa tešia niekedy nabudúce.

            Mgr. Miroslava Paľová

          • Majstrovstvá školy v šachu

          • Vo štvrtok 14. novembra 2024 sa uskutočnili na ZŠ Wolkerova majstrovstvá školy v šachu. Deti - chlapci a dievčatá 1. a 2. stupňa, bojovali vo svojich kategóriách aj o absolútny titul Majster školy. Súťaže sa zúčastnilo 27 šachistov. Majstrom školy  sa stal žiak 4.B triedy Richard Viglaš.

            Výsledky v jednotlivých kategóriách:

            1. stupeň chlapci

                   1. miesto - Richard Viglaš, 4.B

                   2. miesto - Timur Karol, 3.A

                   3. miesto - Milan German-Sobek, 4.A

            2. stupeň dievčatá

                   1. miesto - Alica Banasová, 6.A

                   2. miesto - Nela Didičová, 5.A

                    3. miesto - Leontyna Bukovská, 5.B

            2. stupeň chlapci

                   1. miesto - Matej Viglaš, 7.A

                   2. miesto - Richard Priščák, 7.B

                   3. miesto - Radoslav Šulík, 7.B

            Výsledky si môžete pozrieť na odkaze: https://chess-results.com/tnr1059612.aspx?lan=4

            Marián Jura

          • Bubnovačka

          • Milí rodičia, žiaci a priatelia našej školy,

            chceme Vás informovať o pripravovanej akcii, ktorá sa uskutoční v rámci celonárodnej iniciatívy „Aby bolo deti lepšie počuť“. Dňa 19. novembra 2024, v čase od 10:00 do 11:00, sa aj naša škola zapojí do tejto aktivity, ktorá bude znieť Slovenskom a Českom v hlasnom rytme bubnov.

            Cieľom tohto podujatia je pripomenúť, že hlas detí je dôležitý a mal by byť počuť v každom kútiku spoločnosti. Prostredníctvom rytmickej hudby a spoločného bubnovania chceme zdôrazniť dôležitosť toho, aby sa deti mohli slobodne a otvorene vyjadrovať.

            Veríme, že táto akcia bude nielen inšpirujúca, ale aj zážitková pre našich žiakov a tešíme sa na spoločné bubnovanie, ktoré spojí školy, komunity a rodiny v tejto ušľachtilej myšlienke.

            Mgr. Katarína Bučková

          • Divadelné predstavenie - 6. ročník

          • Dňa, 13. novembra 2024, sa žiaci 6. ročníkov zúčastnili divadelného predstavenia v Spišskej Novej Vsi, pod názvom Rozprávky z krivého zrkadla. Toto predstavenie prezentovalo azda najznámejšie rozprávky dánskeho spisovateľa H. Ch. Andersena a to: Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo. Tieto pútavé, vtipné a často dojemné príbehy nesú v sebe silný mravný odkaz - odsudzujú nafúkanosť, hlúposť, pokrytectvo, povýšenosť a nečestné správanie. Poukazujú na to, že inakosť netreba odsudzovať a prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom. Moderné spracovanie týchto tradičných rozprávok doplnili veselé pesničky, tance a vizuálne pútavé kostýmy. Po predstavení sa deti mohli vyfotiť so „živou“ sochou H. Ch. Andersena :).

            Za spoluprácu ďakujem aj ostatným tr. učiteľkám 6. ročníkov a to, Mgr. K. Kováčovej, Mgr. E. Andruščákovej a Mgr. M. Oravcovej.    

            Mgr. Ľubica Štapinská

          • Hudobné zážitky z Prešova

          • Dňa 12. novembra 2024 sme s ôsmakmi navštívili podujatie Prešovský orchester mladých. Ide o jedinečné spojenie orchestra Súkromného konzervatória v Prešove a mladých hudobníkov z viacerých ZUŠ v Prešovskom kraji. V deväťdesiat minútovom programe zahrali repertoár československých a zahraničných muzikálových piesní z 50.-80. rokov minulého storočia. Mali sme zimomriavky, pretože speváci, vokalisti, sláčikový a dychový orchester pozostával z takmer deväťdesiatich členov! Členkou orchestra je aj naša žiačka Zuzana Jurčová z 8.B, hráčka na priečnu flautu.

            PhDr. Matúš Roman

          • Vesmír očami 4.A a 4.B

          • „Keď som v kozmickej lodi obletel Zem, videl som, aká je naša planéta krásna. Ľudia, chráňme a rozmnožujme túto krásu, neničme ju!“ 

            Jurij Gagarin

            Je vo vesmíre vzduch? Koľko planét máme vo vesmíre? Kto je to kozmonaut?

            Na všetky tieto otázky a mnoho iných sme hľadali odpovede so žiakmi 4. ročníka na hodinách Prírodovedy. Zistili sme, že téma „Vesmír“ je nevyčerpateľná. Každým dňom vedci odhaľujú nové tajomstvá a prichádzajú s novými informáciami. Jedno však určite vieme a to, že život existuje len na jedinej planéte Zem. Preto si musíme našu Zem chrániť!

            Aj v tomto školskom roku sme pripravili výstavu krásnych projektoch, s ktorými sa deti popasovali a ukázali svoju fantáziu.

            Mgr. Martina Sekerčáková

          • ERASMUS+ CHAVES PORTUGALSKO 19.10.2024 – 27.10.2024

          • 19. október 2024 -  4.00 hod. ráno

            Skupina žiakov Júlia Gmiterková, Ema Ondavská, Lea Kapecová, Alex Javorský, Rado Kendra a Vinco Krakovský spolu so svojimi učiteľkami Mgr. Veronika Vajdová a Mgr. Eva Škorupová smerovali do 2200 km vzdialeného mesta na severe Portugalska. Od pondelka tu budú spoločne participovať na programe ERASMUS+ „Together we Thrive“

            Cesta vlakom do Bratislavy a následne transferom do Viedne ubiehala pomerne rýchlo. Čas sa zastavil až na letisku. Po 4 hodinovej čakačke odletela celá skupina do Porta. Prílet bol poznamenaný upršaným jesenným počasím. Nasledovala 1,5 hodinová cesta do cieľa - mesta Chaves.

            20. október 2024 – nedeľa

            Každý žiak trávil čas vo svojej rodine. Niektorí sa vybrali do 150 km vzdialeného Porta. Iní sa túlali po meste Chaves. Ďalší  využili blízkosť Španielska a navštívili ho.

            21. októbra 2024 – pondelok

            Začal prvý deň oficiálneho programu. Okrem skupiny Slovákov sa programu zúčastňujú žiaci z Holandska, Nemecka a Slovinska. Vzájomne sa predstavili. Každá skupina stručne predstavila aj svoju krajinu. Popoludní sme sa všetci zúčastnili workshopov, kde sme vyrábali  levanduľové „voňky“, pozorovali mikrosvet, sadili sukulenty a maľovali s prekrytými očami. Prvý deň sme ukončili v rytme zumby.

            22. októbra 2024 – utorok

            Deň sme sa začali prehliadkou historickej časti mesta. Navštívili sme múzeum rímskych kúpeľov, zastavili sme sa pri mestskej radnici  a mestskej veži. Ohromila nás vyhliadka na mesto. Popoludnie sme trávili pri rieke Tuare, kde každý z nás absolvoval skvelú jazdu na bicykli, jazdu na športových autíčkach a nezabudnuteľnú plavbu na kanoe. Vyvrcholením dňa bola lekcia jogy. Naozaj  skvelý relaxačný deň bez mobilov.

            23. októbra 2024 – streda

            Vyrazili sme na miestny supermarket. A bolo sa na čo pozerať.  Pestrá paleta domácich produktov nás riadne ohromila. Čerstvé hurmikaky, syry, olivy, gaštany, mandle či figy. Ochutnávali sme a obdivovali ako miestni ľudia dokážu dopestovať tieto úžasné plody.

            Keďže sa supermarket nachádza blízko miestneho štadióna, neváhali sme a navštívili sme najnavštevovanejší miestny športový stánok, kde môže naraz sledovať futbalový zápas 8000 divákov. Podarilo sa nám nahliadnuť aj do  siene slávy miestneho futbalového klubu a prezrieť si 75 ročnú históriu klubu. Popoludnie sme už trávili so svojimi partnermi.

            24. októbra 2024 - štvrtok

            Vyrazili sme do historického mesta zapísaného do UNESCO – GUIMAREAIS. Bol to naozajstný zážitok, predovšetkým cesta kabínkovou lanovkou na vyhliadku. Neskôr piknik v malebnom prostredí parku nad mestom. Večer sme sa všetci perfektne zabavili na spoločnej večeri, kde sme ochutnali všetky možné dobroty Portugalska.

            25. október 2024 - piatok  

            Celé dopoludnie sa nieslo v pracovnej atmosfére. Diskutovali sme na tému ako nás obmedzujú ba priam rozptyľujú mobily. Ako si už nevieme predstaviť život bez sociálnych sietí. Prebrali sme Certifikáty – mobility. Popoludnie sme už trávili na miestnom bazéne.

            Večer sa niesol v znamení rozlúčky.

            26. október 2024 - sobota

            Bolo 14.00 popoludní, keď sme vyrazili z mesta Chaves do Porta. Z Porta sme odleteli  podvečer a to s meškaním. Do Viedne sme prileteli krátko po polnoci. Nastupujeme do auta a odchádzame smer Bardejov.

            27. októbra 2024 – nedeľa

            Po dlhej ceste autom 5.35 hod. ráno prichádzame do mesta Bardejov. Sme unavení, ale plní elánu a pozitívnych spomienok na jeden veľmi úžasný týždeň.

            Mgr. Eva Škorupová

          • Úspechy našich žiakov v okresnom kole Školskej šachovej ligy

          • Naši žiaci sa aj v tomto školskom roku zapojili do okresnej Školskej šachovej ligy a hneď v 1. kole dosiahli pekné umiestnenia.

            V kategórii dievčat získala 3. miesto Alica Banasová zo 6.A.

            Chlapci sa umiestnili nasledovne: 2. miesto získal Tomáš Kuľka zo 6.C, 3. miesto Matej Viglaš zo 7.A4. miesto Richard Viglaš zo 4.B.

            Žiaci boli ocenení medailami, pohármi a diplomom. Srdečne blahoželáme.

            RNDr. Peter Drusa

          • Zlá diera prehovorila

          • Jedného dňa nám pán učiteľ oznámil na hodine geografie, že sa pripravuje exkurzia pre žiakov 5.D a 6.C  do jaskyne Zlá diera. Všetci  sme sa veľmi potešili. Keď konečne nastal deň D, ráno sme netrpezlivo čakali na spojovacej chodbe školy na pána učiteľa Minčáka a pani učiteľku Rychvalskú, aby sme sa mohli presunúť cez parkovisko do pripraveného autobusu.

            Cesta nám trvala približne 2 hodiny. Keď sme zastavili na parkovisku pred jaskyňou, ešte sme to nemali vyhraté. Potrebovali sme ešte prejsť cez lúku a les približne 20 minút.  Na lúke nás čakalo nemilé prekvapenie v podobe „ nášľapných mín“, ktoré  tam zanechalo stádo oviec a my sme si museli dávať veľký pozor, aby sme sa im vyhli. Veľkým prekvapením v lese bola vyhliadka Srdiečko, na ktorej sme si mohli urobiť pekné selfie fotky na lávke, ktorá ponúkala úžasné zábery do rokliny a okolitej prírody. Pred jaskyňou nás netrpezlivo očakával správca jaskyne, pán Rudolf Košč, ktorého sme mohli volať „šéf“.  Keďže nás bolo veľa, rozdelili sme sa do dvoch skupín podľa tried. Zatiaľ čo jedna skupina sa pripravovala na zostup do jaskyne, druhá dostala za úlohu nosiť drevo k chate.

             Ešte predtým ako sme vošli do jaskyne každý z nás dostal prilbu a čelovku, hoci niektorí žiaci si doniesli z domu aj vlastné baterky.

            Po krátkom predstavení jaskyne sme boli ešte poučení  ako sa správať v jaskyni. Keď sme zbadali otvor jaskyne, ktorý bol veľmi úzky,  nebolo veru mnohým do reči, ale po presvedčivých slovách sprievodcu ich obavy opadli. Plní očakávania a napätia sme sa teda vydali do vnútra jaskyne. Úžasnú atmosféru tajomnosti samotnej jaskyne umocňovala všadeprítomná tma. Možnosť dostať sa aj na miesta, ktoré sú mimo vyznačeného chodníka a obyčajne turistom zakázané ako napríklad ťažko zdolateľný úsek nazývaný „Pôrodná chodba“ zdolali len tí najštíhlejší a najodvážnejší, a to po štyroch alebo dokonca plazením. V jaskyni sme mohli vidieť nielen črepy z doby bronzovej, ale aj podstatne staršie kosti pravekého  jeleňa a dokonca sme si mohli urobiť fotografie s hlavou medveďa hnedého. Obdivovali sme krásne jaskynné výtvory – brčká, stalagtity a stalagmity. Štyridsať minút pohybu v jaskyni pri teplote 7°C nebola vôbec žiadna nuda, ale naopak poriadna zábava. Keď sme všetci vypli svetlá, bola tam taká strašná tma, že by sa dala krájať. Ešte šťastie, že to trvalo len chvíľu. V „Jazierku lásky“ sme si mohli namočiť prsty, pretože sa traduje, že koľko prstov doň namočíš, toľko budeš mať frajerov alebo frajerky. Myslíme si, že každý mal prsty mokré. Keď sme vyšli na povrch ešte sme museli prejsť jednou skúškou a to zodpovedať na otázky správcu jaskyne. Šťastie, že sa to každému podarilo a mohli sme ďalej pokračovať v našej exkurzii.  Na záver sme si urobili ešte spoločnú fotku, kúpili na pamiatku suvenír, a plní zážitkov a odhodlania vrátiť sa ešte niekedy späť na toto zaujímavé a očarujúce miesto, sme odchádzali natešení domov. Pri autobuse nám učiteľ ukázal zaujímavé miesto, ktoré vďaka optickému klamu je známe tým, že autá tam samé cúvajú do kopca. Nasadli sme do autobusu a vyskúšali sme. Bolo to naozaj tak.

            Po odchode z jaskyne čakala žiakov ešte druhá časť exkurzie, a to prechod Lačnovským kaňonom. Horná časť kaňonu bola náročná najmä kvôli množstvu vyvrátených stromov, ktoré ležali aj na chodníku, ale aj kvôli úzkemu chodníku a nebezpečným zrázom, ktoré sa zvažovali do koryta Lačnovského potoka. Skalné bralá  spočiatku vykukovali iba spoza stromov, no neskôr v strednej časti  sa nás doslova dotýkali. Malý potôčik za tisícky rokov vyhĺbil hlbokú dolinu a skaly obrúsil do zaujímavých tvarov,  a v niektorých vyhĺbil aj  malé jaskyne. Polhodinovú prechádzku krásnou prírodou prerušovali len zastavenia na zaostávajúcich žiakov a otázky: „Koľko ešte?“  alebo  „A nepovedali ste, že už iba 15 minút ?“ . No najlepšia otázka prišla na konci kaňonu, keď sa jeden žiak opýtal učiteľa. „A kedy už budeme v tom kaňone?“ Niektorí z nás boli už aj unavení, no rozhodne nie znudení. Cesta naspäť autobusom nám zbehla ako voda. Zážitky, ktoré sme prežili  a fotky, ktoré sme urobili nás robili šťastnými.

            Pevne dúfame, že sa čoskoro opäť vyberieme na nejakú podobnú exkurziu, pretože takéto hodiny máme najradšej. Ďakujeme našim učiteľom, ktorí nám pripravili takú super exkurziu.

            spracované podľa príspevkov žiakov 5.D a 6.C

          • Netradičná  hodina hudobnej výchovy v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela

          • 22. októbra 2024 sa žiaci 7.A a 7.B s p. učiteľkami Lenkovou a Dudinskou zúčastnili podujatia Objav umenie. Podľa slov organizátorov Petra Reviľáka a Dávida Čecha, cieľom tohto hudobného podujatia bolo ukázať deťom ako vzniká hudba v štúdiu , ako sa dá korigovať pomocou rôznych zvukových kariet a hudobných programov. V krátkej prednáške poukázali na najdôležitejšie obdobia v histórii vzniku hudby. Siedmaci mali možnosť nahrávať zvuky priamo v štúdiu a výsledkom bola spoločná skladba.

            Netradičná hodina hudobnej výchovy deti zaujala a dúfame, že mnohým z nich naozaj pomohla umenie objaviť.

            Mgr. Eva Dudinská

          • Halloweenske popoludnie v ŠKD

          • V Školskom klube detí  sa každoročne pripravuje špeciálne popoludnie spojené so sviatkom Halloween. Aj tento rok sme ho obohatili o rôzne aktivity, ktoré deti nielen zabavili, ale aj povzbudili ich kreativitu a tímového ducha. 

            Popoludnie sa začalo výrobou vlastných halloweenskych masiek, strašidielok a dekorácií. S pomocou lepidla, farieb a rôznych materiálov vznikali strašidelné postavičky, tekvice a netopiere. 

            Po tvorivých dielňach nasledovali rôzne hry. Deti sa mohli zúčastniť na "love na poklady" so strašidelnými indíciami, ktoré ich viedli po celom klube. Na záver ich čakala diskotéka a samozrejme sladká odmena. Atmosféra bola veselá a plná smiechu, pričom všetci sa tešili z vlastných výtvorov.

            Mgr. Katarína Foltová

          • Milión detí sa modlí ruženec

          • Dňa 18. októbra 2024 sa približne 50 žiakov našej školy spolu so svojimi učiteľmi p. Zeleniakom a  p. Minčákom zapojilo do celosvetovej iniciatívy pod názvom Milón detí sa modlí ruženec. Túto modlitebnú akciu každoročne organizuje pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Žiaci sa modlili celý bolestný ruženec nielen v triedach, ale aj na hlavnej chodbe a obetovali ho za jednotu a mier vo svete s vierou, že Boh má moc urobiť to, čo človek nedokáže. Do tejto medzinárodnej akcie sa zapojilo v tomto roku 1180000 detí zo všetkých svetadielov vrátane 72000 slovenských detí. Prorocké slová sv. Pátra Pia: „Ak sa bude milión detí modliť ruženec, svet sa zmení“, len dopĺňajú slová Panny Márie z Fatimy, že modlitba s dôverou dieťaťa môže skutočne zmeniť svet, poraziť zlo a priniesť pokoj. 

            Preto s nádejou pozeráme do budúcnosti a nemáme strach.

            Mgr. Peter Minčák

          • Vesmírna škola

          • Dńa 25.10.2024 si žiaci 2.a 3. ročníka vychutnali zaujímavé chvíle pod hviezdnou oblohou. Je takéto stretnutie možné aj priamo v škole? Ani my sme neverili, kým sme to priamo nezažili. V prenosnej nafukovacej hvezdárni nám odborný lektor predstavil samotný hvezdársky ďalekohľad a vysvetlil, k čomu ho vlastne astronóm potrebuje. Vo vnútri nafukovacieho planetária sme sa ocitli medzi hviezdami, súhvezdiami, planétami, leteli sme nekonečným vesmírom a obdivovali nádherné obrázky vzdialených galaxií. Premietanie prebiehalo v skupinách, aby mali žiaci priestor na otázky a tých bolo neúrekom.

            Vzdelávací projekt VESMÍRNA ŠKOLA nám poskytol jedinečný zážitok, ktorý prišiel za nami a ktorý určite využijeme aj v budúcnosti.

                                                                                                                                                         Mgr. Daniela Petričová

          • Ako to bolo kedysi?

          • Je až neskutočné ako rýchlo plynie čas. Deň strieda noc, týždeń mesiac a je tu už mesiac október. Je to mesiac, ktorý nám pripomína, že medzi nami žijú ľudia, ktorí sú pre nás zdrojom nenahraditeľných životných múdrostí. V dnešnej uponáhľanej dobe akosi máme pre našich starkých málo času a málo pozornosti. Oni sú mnohokrát nenápadní, ale o to vzácnejší ľudia, ktorí si zaslúžia našu úctu. A práve preto sme našich dedkov a babky pozvali na stretnutie do 2.A triedy dňa 24.10. Naše stretnutie dopadlo viac ako na výbornú. Dokonca prišla aj prababka, ktorá sa nám poďakovala, že konečne mala dôvod na parádne oblečenie, parádnica riadna. Žiaci starkých netrpezlivo očakávali, pretože sa na toto výnimočné stretnutie tešili a pripravovali od začiatku októbra. Privítali ich školskou hymnou, zarecitovali, zaspievali a pripravili darček v podobe srdiečok.

            Starkí si zasadli do školských lavíc a začali rozprávať. Ako sa niekedy učili, aké mali učebnice, ako chodili do školy peši, ako nemali mobily, televíziu, elektriku........ a predsa to dokázali. Mnohí z nich boli nielen výborní žiaci, ale hlavne z nich vyrástli dobrí ľudia. Ich vnuci, vnučky, dokonca aj pravnuci pri otázke "Aký je tvoj dedko? Aká je tvoja babka?" odpovedali: NAJLEPŠÍ, NAJLEPŠIA! Naši starkí nám ukázali, že aj keď je jeseň častokrát hmlistá a smutná, v tento deň hýrila žiarivými farbami. Sprevádzali ho milé úsmevy a priateľské rozhovory malých a veľkých.

            Zo srdca si prajeme, aby naše stretnutie nebolo posledné a aby bol pre Vás dedkovia a babičky Októbrom každý mesiac v roku.

            ĎAKUJEME.

                                                                                                                                     tr. uč. 2.A Mgr. Daniela Petričová

          • 21.október - Svetový deň jablka

          • Jedno staré anglické príslovie hovorí „An apple a day, keeps the doktor away.“

            V preklade to znamená „jedno jablko denne a vyhnete sa návštevám u lekára." 🍎

            Nie nadarmo je to ovocie, ktoré môžu do svojho jedálnička zahrnúť aj diabetici. Každé jablko obsahuje až 85% vody. Aj o tom sme sa rozprávali so žiakmi v našom školskom klube.

            Tak ako aj po iné roky sa všetci žiaci zapojili do týždňa zdravej výživy, ktorý vyvrcholil dňom jablka, kde žiaci tvorili jabĺčka rôznymi spôsobmi – maľovali, vystrihovali, odtláčali, lepili, skladali zo stavebnice, spievali, viedli rozhovor o zdravej výžive ale aj o možnosti podeliť sa s ostatnými. Tiež o tom, že jedálniček by mal byť pestrý a plný hlavne tých druhov ovocia, ktoré si dokážeme vypestovať v našej krásnej krajine. Výsledkom bola zdieľaná radosť.

            Veď pozrite sa sami.

            vychovávateľka Renáta Bombová