Novinky

          • NÁVŠTEVA ŽIAKOV ZO ZÁKLADNEJ ŠKOLY V MUSZYNE NA NAŠEJ ŠKOLE 🚌🏫

          • Dňa 15. apríla 2026 zavítalo na našu školu 25 žiakov zo základnej školy v MUSZYNE. Cieľom tohto stretnutia bolo, aby žiaci aktívne komunikovali v anglickom jazyku s rovesníkmi zo zahraničnej školy. Naši vybraní žiaci (6.B, 6.D, 7.B a 8.A) a ich žiaci si od januára 2026 dopisovali cez rôzne sociálne siete práve v anglickom jazyku a dnes bol ten deň, kedy sa stretli aj osobne.

            Ako prvý privítal našich hostí náš p. riaditeľ, Mgr. Jozef Homza, PhD. Úvodnú reč najprv viedol v slovenskom a potom v anglickom jazyku. Po príhovore dostali všetci prítomní informácie o tom, ako bude prebiehať  program.

            Začiatok programu patril žiakom našej školy, ktorí hostí zo školy v Muszyne srdečne privítali tancom a spevom v školskej jedálni. Potom pokračovala power pointová prezentácia v angličtine, v ktorej im naši žiaci predstavili našu školu aj školskú jedáleň. Následne absolvovali prehliadku školy, počas ktorej navštívili učebne fyziky, chémie, biológie, jazykovú učebňu, učebňu informatiky, ateliér výtvarnej výchovy, telocvičňu a plaváreň. Všetky tieto učebne odprezentovali naši  žiaci v anglickom jazyku.

            Po exkurzii našou školou sa zapojili do spoločnej aktivity v anglickom jazyku a následne mali spoločný obed. Po obede naši žiaci odovzdali vlastné darčeky našim hosťom, ale aj darčekový kôš, či originálnu keramiku s logom našej školy, ktorú vyrobil náš p. učiteľ , PhDr. Matúš Roman (VYV). Nasledovalo spoločné foto pred budovou našej školy.

            Neskôr sme sa presunuli na námestie v Bardejove, kde sa naši hostia zúčastnili exkurzie v slovensko-poľskom dome, ktorú viedol p. Marcel Tribus (člen slovensko-poľského domu). Navštívili aj pivnicu, ktorá sa nachádza pod touto budovou, tiež kultúrno - komunitné centrum a jednu z miestnych bášt.

            Angličtina je už dávno svetový jazyk, ktorý spája ľudí z rôznych krajín. Keď sa deti z rôznych štátov stretávajú a rozprávajú po anglicky, učia sa prirodzene komunikovať, prekonávať jazykové bariéry a nebáť sa hovoriť s cudzími ľuďmi. Takéto skúsenosti im pomáhajú získať väčšiu sebaistotu a zlepšujú ich komunikačné schopnosti. Zároveň sa tým rozvíja ich otvorenosť voči iným kultúram. Deti spoznávajú, že aj keď pochádzajú z rôznych krajín, majú veľa spoločného – podobné záujmy, hry či priateľstvá. To podporuje porozumenie, toleranciu a kamarátstvo medzi národmi.

            Ďalším veľkým prínosom je jazykový rozvoj. Deti sa učia angličtinu prirodzene – počúvaním a rozprávaním v reálnych situáciách, čo je oveľa efektívnejšie, zlepšujú si výslovnosť, slovnú zásobu aj plynulosť.

            Takéto cezhraničné stretnutia preto nie sú len o zábave, ale aj o budovaní dôležitých zručností, ktoré deti využijú v škole, v práci aj v živote.

            Sme vďační za túto príležitosť a už teraz sa tešíme na NAŠU návštevu v Muszyne, ktorá bude čoskoro.😊  

            Za spoluprácu sa chcem poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k zrealizovaniu dnešného výnimočného dňa. VEĽKÁ VĎAKA! 

            Mgr. Ľubica Štapinská

          • Angličtina s Helen Doron

          • Pripravte deti na angličtinu ešte pred začiatkom školského roka 😊

            Ponúkame predprípravné kurzy: 

            Best of FUN WITH FLUPE (15 týždňov) pre budúcich prvákova 

            Best of JUMP WITH JOEY (10 týždňov) pre budúcich piatakov.

            Deti si hravou formou osvoja základy angličtiny, rozšíria si slovnú zásobu a získajú väčšiu istotu v komunikácii. Vďaka tomu bude pre ne nástup do školy alebo na druhý stupeň jednoduchší a prirodzenejší.

            Kurzy sú ideálne pre deti, ktoré sa chcú lepšie pripraviť na 1. alebo 5. ročník – bez záväzku pokračovať počas celého školského roka.

            📅 Termíny:pondelok 17:20 – 18:05

            Best of JUMP WITH JOEY (10 týždňov)(prednostne napĺňame utorkovú skupinu)

            utorok 17:20 – 18:05

            Best of FUN WITH FLUPE (15 týždňov)

            👧 Max. počet: 8 detí v skupine

          • Malí herci, veľké predstavenie - Bábkové divadlo žiakov 5.A a 5.C

          • Tvorivosť, fantázia a radosť z vlastnej práce – aj takto by sa dala opísať aktivita našich piatakov z tried 5.A a 5.C, ktorí sa na chvíľu premenili na skutočných divadelníkov.

            Žiaci pracovali v skupinách, kde si spoločne vytvorili vlastný scenár bábkového divadla. Neostali však len pri písaní – každá skupina navrhla a pripravila originálny plagát a vlastnoručne vyrobila bábky, čím dali svojim príbehom jedinečnú podobu.

            Vyvrcholením ich práce bolo samotné predstavenie. Za skutočnou bábkovou scénou ožili ich príbehy a pred zrakmi spolužiakov sa odohrávali veselé, napínavé i poučné scénky. Každé vystúpenie bolo dôkazom ich kreativity, spolupráce a odvahy vystúpiť pred publikom.

            Za svoju snahu a nápaditosť si žiaci vyslúžili zaslúžený potlesk. Bábkové divadlo sa tak stalo nielen zábavnou aktivitou, ale aj príkladom zážitkového učenia, ktoré v deťoch rozvíja tvorivosť, sebavedomie a radosť z objavovania. Na tento výnimočný zážitok budú ešte dlho s úsmevom spomínať.

            Mgr. Gabriela Kaščáková

          • Po stopách tatranskej zimy 👣❄️🌬️

          • Hoci kalendár už hlásil jar, Vysoké Tatry nás v utorok, 31. marca 2026, privítali rozprávkovou snehovou nádielkou. Skupina 40 vybraných žiakov 8. a 9. ročníka pod vedením p. Minčáka a p. Bockovej vymenila školské lavice za čerstvý horský vzduch a deň plný zážitkov.

            Naša cesta začala štýlovou jazdou na  tatranskej zubačke, ktorá nás vyviezla priamo do centra diania. Prvou zastávkou bol dychberúci Tatranský ľadový dóm na Hrebienku. Detailná práca rezbárov v ľade nás všetkých očarila a vytvorila dokonalú kulisu pre naše prvé fotky.

            Od dómu sme pokračovali krátkou túrou cez zasnežený chodník k Bílikovej chate a ďalej k  Studenovodským vodopádom. Poriadna vrstva snehu nás síce prekvapila, no neodradila – práve naopak, dodala exkurzii tú pravú tatranskú atmosféru.

            Exkurzia však nebola len o chodení. Žiaci sa na tento deň zodpovedne pripravili a priamo v teréne prezentovali svoje krátke referáty. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o Tatranskom národnom parku, o histórii tatranskej železnice, Bílikovej chate a vodopádoch, vďaka čomu sme Tatry spoznali nielen nohami, ale aj hlavou.

            Domov sme sa vrátili unavení, ale maximálne spokojní. Veríme, že táto vydarená akcia nebola posledná a už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné dobrodružstvá!

            Mgr. Peter Minčák

          • Marcové literárne klenoty v 4.A

          • Marec sa v našej triede niesol v znamení príbehov, fantázie a literárnych dobrodružstiev. Rozhodli sme sa, že mesiac knihy neoslávime len pasívnym čítaním, ale do sveta literatúry skutočne vstúpime. 

            📜 Keď sa tradícia stretne s budúcnosťou

            Prvý týždeň sme otvorili s kráľom slovenských rozprávok – Pavlom Dobšinským. Okrem čítania netradičných ľudových rozprávok nás čakalo obrovské prekvapenie. Vďaka moderným technológiám a AI sa nám pán Dobšinský priamo prihovoril. Vidieť nadšenie v očiach detí, keď „ožila“ legenda našej literatúry, bol pre všetkých nezabudnuteľný zážitok.

            📘 Dánska klasika

            V druhom týždni nás sprevádzal H. Ch. Andersen a jeho rozprávkové príbehy. Žiaci si nosili vlastné knihy, zdieľali príbehy, aktívne sa navzájom počúvali. Bolo zaujímavé sledovať, ako jeden a ten istý Andersenov príbeh ožíval v rukách detí v rôznych knižných podobách, no jeho hlboké posolstvo zasiahlo každého rovnako.

            🦊 Hravý svet bájok s Ľubomírom Feldekom

            Tretí týždeň sme sa vrátili k domácej tvorbe, konkrétne k bájkam a príbehom Ľubomíra Feldeka. Jeho hravý jazyk a vtipné ponaučenia nás naučili pozerať sa na svet s nadhľadom. Deti si túto modernú podobu klasického žánru okamžite obľúbili.

            ⚡ Komiksový ošiaľ a vlastná tvorba

            Záver mesiaca patril žánru, ktorý je srdcu štvrtákov najbližší – komiksu. Naše literárne putovanie vyvrcholilo tvorivými dielňami. Žiaci sa zmenili na scenáristov a ilustrátorov, výsledkom čoho je naša vlastná, originálna Kniha komiksov.

            ❤️ Osobitnú pochvalu si zaslúži náš spolužiak Timur, ktorý do školy priniesol svoju bohatú súkromnú zbierku komiksov a ochotne sa o ňu podelil. 

            🌺 Počas aktivít sme v triede mali aj vzácnu posilu Gabrielu Novákovú, študentku 5. ročníka Prešovskej univerzity. Svojím trpezlivým prístupom bola deťom nápomocná pri každej aktivite a aktívne sa zapojila aj do finálnej tvorby našej knihy. Gabike ďakujeme za jej úsmev a kreativitu, ktorou obohatila našu triedu. 🌺

            Žiaci 4.A, Gabriela Nováková, Mgr. Miroslava Paľová

          • Veľkonočné šibalstvá v 1.C 🌷🐣

          • Posledné dni pred veľkonočnými prázdninami sme si v triede 1.C spríjemnili tematickým dňom s názvom „Veľkonočné šibalstvá“. Pre žiakov boli pripravené rôzne zábavné a tvorivé úlohy, ktoré sa niesli v duchu Veľkej noci. Deti si precvičili čítanie, písanie aj logické myslenie pri veľkonočných pracovných listoch a aktivitách. Na interaktívnej tabuli riešili úlohy spojené s veľkonočnými symbolmi a tradíciami. Veľkú radosť im priniesla aj hra s farebnými vajíčkami, pri ktorej museli spolupracovať, rozmýšľať a plniť rôzne zadania. Počas celého dňa vládla v triede výborná nálada, smiech a nadšenie. Žiaci zvládli všetky pripravené úlohy na jednotku s hviezdičkou ⭐a ukázali, že sa vedia učiť aj hravou formou. Tematický deň sme si všetci veľmi užili a veríme, že si deti odniesli nielen nové vedomosti, ale aj krásne spoločné zážitky.

            Žiakom prajeme veselé a pokojné veľkonočné sviatky! 🐰 🥚🌸

            Mgr. Patrícia Chomová, triedna učiteľka 1.C

          • Deň bez školskej tašky 🎒👜🛍️

          • V stredu ráno sa nejeden okoloidúci čudoval, keď si naši žiaci cestou do školy svoje učebné pomôcky niesli uložené v rôznych zvláštnych predmetoch, ako sú všelijaké krabice, kufre, klietky pre zvieratká, koše na bielizeň, chlebníky, zásuvky, košíky z mrazničiek, odpadkové vrecia, obaly na hudobné nástroje, detské kočiare, fúriky, vedrá, nákupné košíky, vankúše, dokonca sa objavila i detská tatrovka, pneumatika, sánky, mikrovlnka, fritéza, sušiak na bielizeň, nákupný vozík, rebrík či dvere z auta!

            Áno, áno, znie to bláznivo a aj to bláznivé bolo, no malo to hlbší význam, nie len nejaký „prvoaprílový žart“, ktorý si pripravila Žiacka školská rada pri Základnej škole na Wolkerovej ulici. Tento mesiac dali výzvu ôsmaci a vymysleli aktivitu, ktorá sa na celom svete označuje ako “No Backpack Day”. Akciou "Deň bez školskej tašky" sme si zábavnou formou pripomenuli, že nie každý žiak na našej planéte má prístup k vzdelaniu. Že v rôznych kútoch sveta pre školopovinné deti nie je samozrejmosťou vlastniť krásnu školskú tašku a v nej mať každé ráno pripravené učebnice, zošity, štýlový peračník a cool pomôcky. Mnohé deti musia denne dlhé hodiny kráčať pešo do školy a svoje skromné učebné pomôcky si niesť so sebou “iba tak” v ruke.  Zadanie teda bolo jednoduché - priniesť si do školy svoje veci v čomkoľvek, len nie v školskej taške! Fantázii sa medze nekládli a s údivom sme len sledovali, akí kreatívni sú žiaci našej školy. Aby sa všetkým žiakom do školy kráčalo pohodlnejšie, bola táto akcia spojená aj s „teplákovým dňom“. A tak sa tento deň niesol v prvoaprílovej nálade a bol plný  kreativity, humoru a originálnych nápadov. Aj túto výzvu teda žiaci zvládli na jednotku s hviezdičkou  a presvedčiť sa o tom môžete v našej fotogalérii – vidno, akí kreatívni boli naši žiaci a ich rodičia, ktorí určite boli v mnohých prípadoch dobrými pomocníkmi pri vymýšľaní originálnych školských tašiek. Všetkým zúčastneným ďakujeme.

            Žiacka školská rada

          • Čítame spolu - prváci a ich hostia 🙂 📚👨🏻‍👩‍👧‍👦🏼

          • „Nemilovať knihy znamená nemilovať múdrosť. Nemilovať múdrosť však znamená stať sa hlupákom.“

             Jan Amos Komenský

            Marec bol u našich prváčikov naozaj výnimočný, plný krásnych chvíľ, radosti a najmä príbehov, ktoré nás všetkých na chvíľu preniesli do sveta fantázie. Priniesol nové stretnutia, nové hlasy a nové rozprávky, ktoré deti počúvali so zatajeným dychom aj iskričkami v očiach.

            Na hodiny slovenského jazyka k nim prichádzali rodičia a starí rodičia, aby im prečítali svoje obľúbené rozprávky z detstva.

            Bolo milé sledovať, ako deti počúvajú, smejú sa, rozprávajú a prežívajú príbehy spolu s dospelými. Takéto chvíle majú svoje čaro a pomáhajú budovať vzťah ku knihám už od malička.

            Zo srdca ďakujeme všetkým, ktorí prišli medzi nás a podelili sa o kúsok svojho času aj spomienok. Vytvorili ste pre deti zážitky, na ktoré budú ešte dlho spomínať 💛

            Mgr. Katarína Gutteková

          • Aký by bol svet bez kníh? 📚🌍❤️

          • Počas uplynulého mesiaca marec sa žiaci 3.A venovali zaujímavému projektu s názvom „Aký by bol svet bez kníh?“. Spoločne premýšľali nad tým, akú úlohu majú knihy v našom svete a prečo sú pre nás také dôležité.

            Veľkým obohatením projektu bola aj návšteva spisovateľa Valentína Šefčíka, ktorý žiakom pútavo priblížil proces vzniku knihy. Dozvedeli sa, že napísať knihu je náročné a vyžaduje si veľa úsilia, no výsledok určite stojí za to. Táto beseda bola pre mnohých žiakov veľkou inšpiráciou.

            Počas projektu sa žiaci aktívne zapájali do rôznych tvorivých činností – písali vlastné básne a príbehy, kreslili komiksy, pracovali s citátmi o knihách a zamýšľali sa nad tým, ako by vyzeral svet bez nich. Svoje nápady a pocity dokázali vyjadriť tvorivo, nápadito a často aj s hlbším zamyslením.

            Súčasťou realizácie projektu bola aj spolupráca so študentkou Luciou z 5. ročníka na Prešovskej univerzite v rámci súvislej praxe.

            Na záver projektu sme si spoločne uvedomili, aké dôležité miesto majú knihy v našom živote. Pomáhajú nám rozvíjať fantáziu, učia nás nové veci a otvárajú nám dvere do rôznych svetov.

            Ako napísali niektorí žiaci:

            „Svet bez kníh by bol smutný a nudný.“

            „Dom bez kníh je ako telo bez duše."

            „Kniha je domov, do ktorého sa vždy radi vraciame." 

            Mgr. Daniela Petričová, študentka Lucia Kubová a žiaci 3.A triedy

          • 🧡Dobré skutky majú zmysel: Ocenenie v projekte Detský čin roka 🧡

          • Naša škola sa môže pochváliť úspechom žiačky Zuzany Jurčovej, ktorá sa zapojila do celoslovenského projektu Detský čin roka 2025. Tento projekt každoročne oceňuje deti, ktoré svojimi skutkami dokazujú, že dobro, odvaha a ochota pomáhať majú v dnešnej spoločnosti stále veľký význam.

            Zuzka bola nominovaná v kategórii Pomoc v rodine, kde jej príbeh zaujal porotu aj verejnosť. Za svoju nomináciu získala ocenenie, ktoré je uznaním jej obetavosti, zodpovednosti a ochoty pomáhať svojim najbližším. Aj keď nejde o víťazstvo v kategórii, samotná nominácia a ocenenie predstavujú významný úspech a dôkaz, že aj každodenné skutky majú veľkú hodnotu.

            Projekt Detský čin roka prináša množstvo silných a inšpiratívnych príbehov detí z celého Slovenska. Ukazuje, že hrdinstvo sa často skrýva v nenápadných, no o to dôležitejších činoch.

            Veríme, že Zuzkin príbeh bude inšpiráciou aj pre ďalších žiakov našej školy. Povzbudzujeme deti, aby sa nebáli podeliť o svoje dobré skutky a zapojiť sa do tohto krásneho a hodnotného projektu, ktorý šíri dobro a motivuje k pomoci druhým.

            PhDr. Matúš Roman

          • Čítajme si... 📔📖👧👦🏻

          • V týždni od 23. do 27. marca 2026 prebiehal celoslovenský detský čitateľský maratón pod názvom „Čítajme si…“, organizovaný pod záštitou Ligy detskej istoty, do ktorého sa zapojila aj naša škola.

            Cieľom tohto podujatia bolo podporiť u detí pozitívny vzťah ku knihám a ukázať im, že čítanie môže byť nielen poučné, ale aj zábavné a obohacujúce. Počas celého týždňa sa žiaci postupne zapájali do čítania rôznych kníh, rozprávok i zaujímavých príbehov, pričom každý mal možnosť zažiť radosť z prečítaného slova.

            Tohto roku sa maratónu zúčastnili žiaci od 1. až po 4. ročník, pričom celkový počet zapojených čitateľov dosiahol číslo 147. Každý z nich prispel svojou troškou k spoločnému cieľu – podporiť čítanie ako prirodzenú súčasť každodenného života. Mnohí žiaci objavili nové knihy, ktoré ich zaujali, a niektorí si odniesli aj chuť čítať viac vo svojom voľnom čase.

            Veríme, že takéto podujatia majú veľký význam a dokážu v deťoch prebudiť lásku ku knihám. Čítanie totiž rozvíja nielen slovnú zásobu a predstavivosť, ale aj schopnosť porozumieť svetu okolo nás. Aj vďaka takýmto aktivitám si deti budujú pozitívny vzťah ku knihám, ktorý ich môže sprevádzať po celý život.

            Mgr. A. Udičová

          • STRIEBORNÝ ÚSPECH NAŠICH ŠACHISTOV! 🏆🥈

          • Vo štvrtok 19. marec 2026 sa uskutočnilo historicky najväčšie šachové podujatie na Slovensku – Majstrovstvá SR v zrýchlenom šachu školských družstiev. V konkurencii viac ako 650 detí naša ZŠ Wolkerova opäť potvrdila, že patrí k absolútnej slovenskej špičke! 

            Mladší žiaci (1. stupeň): Timur Karol, Šimon Cmar, Anna Blaňarová a Timon Holováč bojovali statočne a len tesne im ušlo pódium – obsadili krásne 4. miesto.

            Starší žiaci (2. stupeň): Matej Viglaš, Richard Viglaš, Tomáš Kuľka a Alica Banasová prešli celým turnajom bez jedinej prehry! O titule Majstra SR musela proti Škole mimoriadne nadaných detí z Bratislavy rozhodnúť až napínavá partia „Armagedon“. Hoci nám v nej šťastie chýbalo, odnášame si fantastické 2. miesto!

            🌟Individuálne úspechy: Obrovská gratulácia patrí Timurovi Karolovi a Tomášovi Kuľkovi, ktorí na svojich šachovniciach nenašli premožiteľa a získali 1. miesta! 🥇🥇

            Sme na vás hrdí! Gratulujeme k skvelej reprezentácii školy!  👏♟️🏁

            Marián Jura

          • Marec - mesiac knihy v ŠKD 📚📔📖🖋

          • Mesiac marec je už tradične venovaný knihám a čítaniu. Aj v našom ŠKD sme sa zamerali na podporu čitateľskej gramotnosti, rozvoj fantázie a vzťahu k literatúre u detského čitateľa. Dialo sa tak prostredníctvom rôznych knižných aktivít. Jednou z nich bola výroba záložiek do knihy. V každom oddelení ŠKD p.  vychovávateľky spolu s deťmi vyrábali originálne a pestrofarebné záložky do knihy, ktoré si následne vystavili na výstavku v triedach. 

            Victor Hugo vraví: "K dobrej knihe treba dobrých čitateľov." Tých našich sme si preverili v obľúbenom knižnom kvíze s názvom: "Múdrosť sveta v knihách ukrytá." Kvízu sa zúčastnil jeden zástupca z každého oddelenia ŠKD. Pred samotným kvízom sa účastníci dozvedeli rôzne zaujímavosti týkajúce sa výroby knihy, z akých častí sa skladá kniha, zopakovali si, kto každý sa podieľa na vytvorení knihy a taktiež mali možnosť prezrieť si zaujímavé detské knihy na výstavke. Neskôr, sa v kvíze z týchto informácií otestovali a za úspešné riešenie a účasť boli odmenení záložkou a vecnými cenami.

            Marec - mesiac knihy, sme v ŠKD zavŕšili návštevou školskej knižnice, ktorou nás sprevádzala milá pani knihovníčka - p. uč. Rychvalská, za čo jej veľmi pekne ďakujeme.

            Veríme, že aj vďaka týmto aktivitám v ŠKD, si deti mohli prehĺbiť svoj vzťah k čítaniu kníh a ešte viac si zamilovať krásu sveta fantázie a literatúry.

            Mgr. Patrícia Jurčová

          • Okresné kolo geografickej olympiády 🌍🗺️🩵

          • Geografická olympiáda patrí medzi  obľúbené súťaže a pravidelne sa jej zúčastňuje veľký počet žiakov. Ani tento rok nebol výnimkou. Dňa 17. marca 2026 sa konal už 54. ročník, tradične na ZŠ Komenského. Registrovaných bolo až 12 základných škôl nášho okresu, ktoré reprezentovalo 72 žiakov. Súťažilo sa v troch kategóriách, v ktorých aj naša škola mala svoje zastúpenia. Žiakom našej školy sa darilo, o čom svedčia aj ich popredné umiestnenia.

            Kategória G:

                     1. miesto – Maxim Holováč

                     7. miesto – Marián Peregrim

                     9. miesto – Amália Blaňárová

            Kategória F:

                     2. miesto – Jakub Baláž

                     11. miesto – Tomáš Kuľka

                     23. miesto – Marek Bicák

            Kategória E:

                     3. miesto – Jozef Lukaček

                     4. miesto –  Marcel Miženko

                     8. miesto – Petra Pangrácová                 

            Všetkým riešiteľom olympiády srdečne ďakujeme za ich námahu, ktorú vynaložili pri príprave a Jakubovi a Jožkovi budeme držať palce na krajskom kole, ktoré sa uskutoční 16.4.2026 v Prešove.

            Mgr. Peter Minčák

          • Spoznaj Bibliu - Biblická olympiáda

          • V utorok 25. marca 2026 sa v priestoroch CSŠ sv. Egídia uskutočnilo okresné kolo súťaže Spoznaj Bibliu - Biblickej olympiády. Hlavným cieľom Biblickej olympiády je výchova k hodnotám a medziľudským vzťahom na základe spoznávania biblických postáv a udalosti. Štúdium Biblie je náročné, ale zároveň veľmi obohacujúce, pretože Biblia je kniha kníh, ktorá nám má čo povedať aj v dnešnej dobe. Má za cieľ súťažiacim pomôcť znovuobjaviť význam obsahu Biblie ako Svätého Písma a jej miesto v živote človeka a v dejinách ľudstva.

            Predmetom tohtoročnej Biblickej olympiády boli knihy: STARÝ ZÁKON: Prvá kniha Samuelova, Žalm 126, NOVÝ ZÁKON: Evanjelium podľa Lukáša. Spoločná téma vybraných kníh: Radosť z Božieho posolstva.                                        
            Súťažilo sa v trojčlenných družstvách, našu školu reprezentovalo družstvo v zložení: Zuzana Jurčová, Ivona Bodrucká a Liliana Hrubyová. Popasovali sa s náročnými otázkami v 6. súťažných kolách a umiestnili sa na 2. mieste. Dievčatám srdečne blahoželáme, ďakujeme za reprezentáciu školy a za čas strávený čítaním Svätého písma.

            Mgr. Jana Harčárová

          • Knihy očami siedmakov 📚👀👦

          • Na hodine slovenského jazyka v triede 7.B sa uskutočnilo kolokvium, ktoré bolo venované čitateľským zážitkom žiakov. Každý žiak mal príležitosť predstaviť knihu, ktorú prečítal a podeliť sa o svoje dojmy, myšlienky či odporúčania.

            Prezentácie boli veľmi pestré. Od dobrodružných príbehov cez fantasy, až po realistické príbehy zo života. Žiaci rozprávali o hlavných postavách, deji, ale aj o tom, čo ich na knihe najviac zaujalo alebo prekvapilo. Nechýbali ani osobné názory na to, či by knihu odporučili svojim spolužiakom.

            Zaujímavou časťou hodiny bolo aj vylosovanie otázky, nad ktorou sa žiak zamyslel a následne ju predstavil ostatným. Niektorí uvažovali nad tým, ako by zmenili záver príbehu – či by ho urobili šťastnejším, napínavejším alebo úplne nečakaným. Iní premýšľali o tom, akú novú postavu by do deja pridali, prípadne ako by oživili dej, aby bol ešte pútavejší.

            Táto aktivita podporila kreativitu žiakov a ukázala, že čítanie nemusí byť len o pochopení textu, ale aj o vlastnej predstavivosti a kritickom myslení. Hodina prebehla v príjemnej atmosfére, žiaci sa aktívne zapájali do diskusie a navzájom sa inšpirovali.

            Kolokvium bolo dôkazom toho, že knihy dokážu spájať, rozvíjať fantáziu a prinášať nové pohľady na svet.

            Mgr. Gabriela Kaščáková

          • Čítame predškolákom 📖👩🏻‍🏫

          • Koncom mesiaca marec sa žiaci 2.A vybrali do Materskej školy Slniečko, aby v rámci mesiaca knihy potešili predškolákov čítaním rozprávky. Vybrali si známu rozprávku od Pavla Dobšinského s názvom Zlatá priadka.

            Predškoláci so zaujatím načúvali príbehu o Haničke, obyčajnom dievčati, ktoré sa vďaka čarovnej pomoci trpaslíka Martinka Klingáča premenilo na zlatú priadku. S napätím sledovali dej rozprávky, najmä okamihy, keď si trpaslík za svoju pomoc nárokoval, aby sa Hanička stala jeho ženou.

            Spoločné čítanie prinieslo deťom nielen pekný zážitok, ale otvorilo im aj bránu do sveta fantázie, kde sa prirodzene rozvíja ich predstavivosť i vzťah ku knihám. Práve preto je dôležité pestovať lásku k čítaniu už od útleho veku. Veríme, že takéto stretnutia budú pokračovať aj naďalej a že svet rozprávok zostane neoddeliteľnou súčasťou detstva, v ktorom deti nachádzajú radosť, pokoj i tiché ponaučenia pre svoj ďalší život.😊

            Mgr. A. Udičová

          • Mladí chemici ukázali svoj talent 🧪⚗️🧫

          • Každoročne sa naši žiaci zapájajú do rôznych predmetových olympiád. Jednou z tých, do ktorých sa žiaci radi zapájajú, je Chemická olympiáda, v ktorej majú naši mladí chemici dlhodobo výborné výsledky.

            Tento rok sa päť úspešných riešiteľov školského kola stalo zároveň aj hrdými reprezentantmi školy na okresnom kole Chemickej olympiády, ktoré sa uskutočnilo 12. 3. 2026 v priestoroch Základnej školy na Komenského ulici v Bardejove. Ich snaha a kvalitná príprava sa pretavili do skvelých výsledkov.

            Vyhodnotenie okresného kola:

            🥇 1. miesto – Jozef Lukaček

            🥈 2. miesto – Sofia Reviľaková

            úspešní riešitelia okresného kola: Nela Gočová Benková, Zuzana Jurčová, Petra Pangrácová

            Srdečne blahoželáme všetkým účastníkom a oceneným. Postupujúcim na krajské kolo CHO (Prešov 23.4.2026) držíme palce!

            RNDr. Eva Lukačeková

          • Zlatí futsalisti z „Wolkerky“: Ovládli sme okres a postupujeme na kraj! ⚽🏅🏆

          • Mestská športová hala v Bardejove vo štvrtok 26. marca 2026 ožila futsalom. Konal sa tu turnaj o majstra okresu žiakov základných škôl, na ktorom sa predstavilo až 13 škôl z celého okresu. Viac ako 130 mladých talentov bojovalo o jedinú miestenku na krajské majstrovstvá a naši chlapci zo ZŠ Wolkerova boli pri tom!

            Suverénna jazda v skupine

            Turnaj odštartoval rozlosovaním do troch skupín. Naši žiaci sa ocitli v päťčlennej skupine, kde ich čakali nároční súperi: ZŠ Hertník, ZŠ Marhaň, ZŠ Raslavice a mestský rival ZŠ B. Krpelca. Systém „každý s každým“ nedovoľoval žiadne zaváhanie. Naši reprezentanti však ukázali skvelú formu, bojovnosť a taktickú vyspelosť. Svojou hrou v skupine nenašli premožiteľa a z prvého miesta zaslúžene postúpili medzi elitnú trojicu turnaja.

            Finálová dráma s víťazným koncom

            Do finálovej skupiny sa prebojovali víťazi skupín B a C – ZŠ Gaboltov a Cirkevná ZŠ. Napätie v hale by sa dalo krájať. Hralo sa o všetko. Naši chlapci však pokračovali v nastolenom tempe. Predviedli technický futsal, pevnú obranu a presnú koncovku. Ani v záverečných zápasoch ich nikto nedokázal zastaviť.

            Smer Prešov!

            Po záverečnom hvizde vypukla obrovská radosť. Naša škola sa stala majstrom okresu! Tento úspech znamená jediné: postup na krajské majstrovstvá v Prešove.

            Chlapcom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy, bojovné srdce a fair-play prístup. Budeme vám držať palce, aby ste rovnakú víťaznú vlnu predviedli aj v krajskej konkurencii. Wolkerka, do toho!

            Školu reprezentovali:

            Ľuboš Žofčín, Daniel Kovalčík, Juraj Lukáč, Adam Koscelník, Dominik Fuňák, Šimon Šatánek, Richard Stavár, Jakub Jurkanin, Timon Kohút, Dávid Geffert, Adam Michalov, Tobias Vyhinský

            Mgr. Vladimír Suchanič, Mgr. Marek Pavel

    • Kontakty

      • Základná škola, Wolkerova v Bardejove
      • +421 544723308 - sekretariát
        0911 838 583 - školská jedáleň
      • Wolkerova 10
        085 41 Bardejov
        Slovakia
      • 37874021
    • Prihlásenie

  • Počítadlo návštev

    Počet návštev: 771147